Το πάλεψε σαν… Κολοσσός!

Ο Κολοσσός έκανε δύσκολη τη ζωή του Ολυμπιακού για 33 λεπτά, αλλά στο τέλος δεν άντεξε και τελικά λύγισε με 72-54. Οι «θαλασσί» κατάφεραν να πλησιάσουν σε 54-60, ωστόσο στο πιο κομβικό σημείο του αγώνα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφερε να κάνει σερί 0-12, άφησε χωρίς σκορ τον Κολοσσό για πέντε λεπτά και έφυγε νικήτρια από το «Βενετόκλειο». Οι Ροδίτες του Άρη Λυκογιάννη έπαιξαν ψυχωμένα και με κορυφαίους τους Τζόουνς και Σταμάτη κοίταξαν στα μάτια τους αντιπάλους τους. Αν μάλιστα ο Χάρις σε κρίσιμα ευστοχούσε έστω και σ’ ένα τρίποντο, ίσως ο Κολοσσός να απειλούσε ακόμη περισσότερο τους Πειραιώτες. Ο Ολυμπιακός με κορυφαίους στο β’ ημίχρονο τους Τόμπσον και Στρέλνιεκς πήρε τη νίκη στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στη Basket League. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Σπανούλη, Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ, ενώ για τον Κολοσσό σημαντικό ρόλο έπαιξε η αποβολή του Γιάννη Γεωργαλλή, «μίκρυνε» ακόμη περισσότερο το rotation για τον Άρη Λυκογιάννη.
Αρκετά ανταγωνιστικός ήταν ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο του αγώνα με τον Ολυμπιακό. Οι «θαλασσί» χάρη κυρίως στους Τζόουνς και Σταμάτη προσπάθησαν και έκαναν εν μέρει δύσκολη τη ζωή των «ερυθρόλευκων», που είχαν όμως την ποιότητα και το βάθος πάγκου να διαχειριστούν και την κούραση αλλά και το ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα προηγήθηκε μέχρι και διαφορά 11 πόντων στο α’ ημίχρονο. Το σκορ αρχικά 0-3 και 2-5, ενώ με τρίποντο του Πρίντεζη, οι Πειραιώτες έκαναν το 5-10 στο 3’. Οι «θαλασσί» εκμεταλλεύθηκαν την τεχνική ποινή που δόθηκε στον Μακ Λιν και με 3/3 βολές του Τζόουνς, μείωσαν σε 11-13. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις (11-17) και με τρίποντο του Ρόμπερτς στην εκπνοή διαμόρφωσαν το 17-26 του α’ δεκαλέπτου.
Στη β’ περίοδο με κάρφωμα του Τόμπσον, το σκορ έγινε 17-28 (11’), που ήταν και η μεγαλύτερη τιμή στο α’ ημίχρονο. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι τα μέσα του β’ δεκαλέπτου το επιμέρους σκορ ήταν 3-3 (20-29), αφού εκατέρωθεν υπήρξαν πολλές κακές και άστοχες επιλογές. Ο Σταμάτης μείωσε σε 22-29, όμως με τον πολύ θετικό Μπόγρη, ο Ολυμπιακός έκανε το 22-32. Με γκολ-φάουλ του Σταμάτη, ο Κολοσσός πλησίασε σε 28-34, 1.50’ πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως με τρίποντα των Γουίλτζερ και Στρλελνιεκς, οι Πειραιώτες έκλεισαν το ημίχρονο με 30-40.
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός ήταν εξαιρετικός και παίζοντας πολύ καλή άμυνα, δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησε καλά και βρήκε λύσεις με τον Στρέλνιεκς, κάνοντας 33-43 (21’), αλλά με κορυφαίο τον εκπληκτικό Τζόουνς, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και να γίνεται ιδιαίτερα απειλητικός. Το σκορ έγινε 39-45 (24’) για να απαντήσει με τρίποντο ο Παπανικολάου (39-48). Οι Ροδίτες με τους Μπρέι και Γκρίφιν «έτρεξαν» σερί 6-0 και πλησίασαν στους τρεις πόντους (45-48) και 47-50 στο 28’ με κάρφωμα του Τζόουνς. Σε ελάχιστο χρονικό διάστημα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν το 47-55 με τρίποντο του Μάντζαρη στην εκπνοή της γ’ περιόδου. Ο Κολοσσός περιόρισε στους 15 πόντους μόνο τον Ολυμπιακό στο διάστημα αυτό, που θα ήταν… 12 αν δεν ευστοχούσε στην εκπνοή ο παίκτης των «ερυθρόλευκων».
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά… Ο Ολυμπιακός έκανε το 47-57, αλλά οι «θαλασσί» δεν τα παράτησαν. Με γκολ-φάουλ του Γκρίφιν και δίποντο του Σταμάτη έκαναν το 52-57 (32.30’) και το 54-60 με τον Ράιτ λίγο αργότερα. Ο Χάρις όμως ήταν σε κακή μέρα και έχασε αρκετές ευκαιρίες να μειώσει με ελεύθερα τρίποντα. Ο Ολυμπιακός στο πιο κρίσιμο σημείο βρήκε λύσεις με τον Τόμπσον, έκανε σερί 0-7, ξέφυγε με 54-67 (35’) και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έχασε αρκετές ευκαιρίες με το σκορ στο 54-60 να ροκανίσει τη διαφορά, όμως έχασε ελεύθερα σουτ και ο Ολυμπιακός δεν το συγχώρεσε. Μάλιστα το σερί συνεχίστηκε για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι με κορυφαίο στο β’ ημίχρονο τον Ρόμπερτς έκανε το 54-70 (37.30’) και τελικά έφυγε από το «Βενετόκλειο» με τη νίκη, αλλά πιο δύσκολα απ’ ότι φανερώνει το τελικό σκορ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-26, 30-40(ημ.), 47-55, 54-72
Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.- Θεονάς- Παπαθανασίου
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 6, Χάρις, Τζόουνς 16, Σχίζας 7, Πρόστραν 2, Γεωργαλλής, Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 14, Μπρέι 7, Παπαδάκης, Ράιτ 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακ Λιν 1, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς 14(3), Πρίντεζης 9(1), Μάντζαρης 3(1), Αρσενόπουλος, Ρόμπερτς 7(1), Μπόγρης 8, Γουίλτζερ 5(1), Τόμπσον 16(2).