Γιώργος Σταυριανός: «Παρά την νίκη το παιχνίδι ήταν δύσκολο»

Ιδανική πρεμιέρα για την ομάδα του Άρη Αρχαγγέλου στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας. Το συγκρότημα του Γιώργου Σταυριανού επικράτησε το Σάββατο στο γήπεδό του, του Αστέρα Παστίδας με σκορ 3-0, έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Κώστα Μάλλιο που σημείωσε και τα τρία τέρματα.
Πάντως η νίκη των «κιτρινόμαυρων» δεν ήταν εύκολη, παρά το ευρύ σκορ, όπως δήλωσε στην «δσπορ» ο έμπειρος τεχνικός του συλλόγου.
Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιώργου Σταυριανού:
« Ήταν δύσκολο το παιχνίδι για εμάς, γιατί ο αντίπαλος έκλεισε πολύ σωστά τους χώρους, δεν μπορούσαμε να αναπτυχθούμε και αυτό μας δημιούργησε άγχος.
Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί, δεν είχαμε δημιουργία φάσεων. Στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάσαμε την απόδοσηή μας, προσπαθήσαμε να διασπάσουμε την άμυνα των αντιπάλων από τα πλάγια και οι αλλαγές που κάναμε βοήθησαν στην κυκλοφορία της μπάλας και στην δημιουργία των φάσεων.
Ευτυχήσαμε να ανοίξουμε το σκορ και από εκεί και πέρα, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για εμάς.
Παρά τη νίκη μας με το ευρύ 3-0 το παιχνίδι δεν ήταν εύκολο».
Από εκεί και πέρα, χθες ξεκίνησε η προετοιμασία των ποδοσφαιριστών του Άρη Αρχαγγέλου για το εκτός έδρας παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Αντίμαχο.
Οι «κιτρινόμαυροι» θα προπονηθούν σήμερα και την Πέμπτη ( την Τετάρτη έχει προγραμματιστεί ρεπό), ενώ ανάλογα με το πότε θα οριστεί από την ΕΠΣΔ η αναμέτρηση με τους «κόκκινους» της Κω, θα αποφασίσει ο Γιώργος Σταυριανός το πότε θα ολοκληρωθεί η προετοιμασία.
Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε ότι στο στρατόπεδο του Άρη δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα, καθώς επέστρεψε στο νησί μας από την ιδιαίτερή πατρίδα του και ο Δημήτρης Γκίκας, θέτοντας τις υπηρεσίες του στην διάθεση του έμπειρου τεχνικού.