Ολυμπιακός Β’- Διαγόρας: 1-1: «Όρθιος» στου Ρέντη

Ο Διαγόρας έμεινε… όρθιος και στο προπονητικό κέντρο Ρέντη. Ο «γηραιός» αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Β’ για την 6η αγωνιστική των play out του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 2ο όμιλο (Νότιο), προσθέτοντας ακόμα ένα πολύτιμο βαθμό στη συλλογή του, ερχόμενος ακόμα πιο κοντά στην εξασφάλιση της παραμονής του.
Οι «κυανέρυθροι» έπαιξαν παλικαρίσια, άντεξαν στην πίεση των «ερυθρόλευκων» και πήραν αυτό που ήθελαν σε ένα ακόμη παιχνίδι, διατηρώντας το αήττητό τους στα play out. Η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς είχε σαφή προσανατολισμό σ’ ένα ακόμη ματς και έβαλε ακόμη πιο δύσκολα στον Ολυμπιακό Β’, που βρίσκεται πλέον σε πολύ δυσχερή θέση.
Η ομάδα του Άριελ Ιμπαγάσα έλεγξε το ρυθμό, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, χωρίς όμως να σκοράρει. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο «γηραιός» άνοιξε το σκορ με σουτ του Μιχάλη Μανιά στο 60ο λεπτό. Η απάντηση του Ολυμπιακού Β’ ήταν άμεση, αφού ισοφάρισε στο 68ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπα (1-1), ενώ στο 83ο ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και ο Διαγόρας πήρε ακόμη έναν πολύτιμο βαθμό. Ο «γηραιός» θα είναι και τη νέα σεζόν στη Super League 2, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου.
5ο λεπτό: Οι γηπεδούχοι απείλησαν με κεφαλιά του Αποστολόπουλου (άουτ), έπειτα από φάουλ του Σαπουντζή.
31ο λεπτό: Ο Σαπουντζής… δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής και η μπάλα κατέληξε άουτ.
60ο λεπτό: Ο Διαγόρας προηγήθηκε με πλασέ του Μιχάλη Μανιά (1-0)
68ο λεπτό: Ο Βλαχομήτρος κέρδισε πέναλτι από τον Δημητρίου. Ο Μπα ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 1-1 για τον Ολυμπιακό Β’.
83ο λεπτό: ο Μπα ξαναβρήκε δίχτυα με κοντινό πλασέ, αλλά ο βοηθός διαιτητή καταλόγισε οφσάιντ.
88ο λεπτό: Η τελευταία καλή φάση καταγράφηκε, όταν το σουτ του Σαπουντζή πέρασε λίγο άουτ.
Ολυμπιακός Β’ (Άριελ Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Λάιτνερ, Βλαχομήτρος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός, Αποστολόπουλος, Κατσουλίδης, Σαπουντζής, Πινακάς, Αργυρίου.
Διαγόρας (Ράτκο Ντόστανιτς): Λαδάς, Αρίας, Νικόλης, Δημητρίου, Δημόπουλος, Παπατόλιος, Μασούρας, Λούκιτς, Βολάκης, Λεσάι, Μανιάς.