Ατυχία και διαιτησία του στέρησαν τη νίκη!

Άτυχος στάθηκε ο Κολοσσός H Hotels στο Ιβανώφειο, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με σκορ 66-65 από τον Ηρακλή, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της Basket League. Οι ”θαλασσί” δικαιούνται να έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία, η οποία χρέωσε με ανύπαρκτα φάουλ τους καλύτερους παίκτες της ομάδας και απέβαλε τον Άντριτς από το 25′. Εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς από την ομάδα μας, καθώς προηγήθηκε 9-3 στο πρώτα πέντε λεπτά. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς η αστοχία και τα λάθη έδωσαν το δικαίωμα στον Ηρακλή να βρει επιθετικό ρυθμό και να κλείσει την πρώτη περίοδο με το υπέρ του 18-13.
Με ένα 4-0 μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι «θαλασσί» βρήκαν λύσεις έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να μειώσουν στον πόντο (25-24), στο 15’. Όμως, ξανά τα λάθη των παικτών του Καντζούρη τους έκοψαν τον επιθετικό ρυθμό, με τον Ηρακλή να το εκμεταλλεύεται αυτό και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +13 (42-29).
Δυνατά μπήκε η ομάδα μας στο δεύτερο μέρος, κάνοντας αρχικά ένα 8-0 (42-37), ενώ με τον Ζάρα είχε βρει εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση, μείωσε στον πόντο (48-47), στο 27’. Στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με το σκορ να ήταν το 54-51.
Οι «θαλασσί» παρέμεναν κοντά και στο τέταρτο δεκάλεπτο (60-58), με τον Ηρακλή να ξεφεύγει στο +6 (64-58), στο 36’. Μέσα από την καλή άμυνα και τους Ξανθόπουλο και Άρτις, οι παίκτες του Καντζούρη μείωσαν στον πόντο (66-65) και είχαν την τελευταία επίθεση του ματς. Όμως, το σουτ του Άρτις δεν βρήκε τον στόχο και έτσι η ομάδα μας γνώρισε την ήττα.
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-29(ημ.), 54-51, 66-65
Ηρακλής (Ζιάγκος): Σχίζας 6 (2), Καββαδάς 9, Μπόουλιν 9 (1), Μουρ 3 (1), Χάνλαν 9 (1), Τσίλντρες 2, Σαγκς 10, Τσαϊρέλης 10 (1), Βεργίνης 4, Ντάνιελ 4.
Κολοσσός H Hotels (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 3 (1), Άρτις 7 (1), Άντριτς 14 (4), Καντέρ 12, Τούμπα, Καμαριανός 2, Λιάπης, Μπιλλής 2, Ζάρας 20 (4), Γκόινς 5 (1).