Εύκολη πρόκριση για τον Ολυμπιακό στη Ρόδο!

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Ολυμπιακός κέρδισε στη Ρόδο τον Κολοσσό με 94-67 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Πιο ποιοτικοί, εμφανώς καλύτεροι και ορεξάτοι ανά διαστήματα οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς τον Κολοσσό, ο οποίος με τη σειρά του άφησε καλές εντυπώσεις και προσπάθησε όσο κατέστη δυνατό. Όταν ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να κερδίσει με +27, στην πρώτη του επίσκεψη στο Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέας.
Πολύ καλή παρουσία είχε ο Κολοσσός στο α’ δεκάλεπτο του αγώνα με τον Ολυμπιακό… Ο Ηλίας Καντζούρης ξεκίνησε με σέντερ τον Τιλί (αφήνοντας στον πάγκο τον Μίλερ) και από κει και πέρα τους Λόσον, Μέσιτσεκ, Γουίλιμς και Σλαφτσάκη, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας με τους Σλούκα, Γουόκαπ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Οι «θαλασσί» είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στον Ολυμπιακό. Έτσι το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο (6-6 στο 2.30’) και 8-6 (4’) με τρίποντο του Μέσιτσεκ. Παρά τις αλλαγές ο Κολοσσός δεν έχασε το ρυθμό του και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μομίροφ, προηγήθηκε με 19-15 (7’). Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις με τους Βεζένκοφ, Φαλ και Γουόκαπ και ισοφάρισαν 21-21 (8.30’), ενώ με τρίποντο του Ντόρσεϊ έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο με +2 (26-28). Στο διάστημα αυτό ο Κολοσσός πέτυχε έξι τρίποντα, «βγάζοντας από τα ρούχα» του τον Γιώργο Μπαρτζώκα, αφού ο Ολυμπιακός δεν λειτουργούσε καλά στο αμυντικό κομμάτι. Από τον Κολοσσό Γουίλιαμς και Μομίροφ είχαν απόλυτα θετική παρουσία, βοηθώντας πολύ στο σκοράρισμα.
Στο β’ δεκάλεπτο όπως ήταν φυσιολογικό ο Κολοσσός σταμάτησε να είναι τόσο εύστοχος και ο Ολυμπιακός βελτίωσε αισθητά την άμυνα του. Οι Πειραιώτες μπήκαν ζεστοί και με τον Λαρεντζάκη κατάφεραν να ξεφύγουν με +7 (29-36 στο 12.30’), ενώ η διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφιο αριθμό (30-41 στο 14’) με τον θετικό Ζαν Σαρλ. Οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν το ρυθμό, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και ξέφυγαν με +14 (34-48 στο 16’), που ήταν και η μεγαλύτερη τους τιμή στο α’ ημίχρονο. Οι Ροδίτες βρήκαν λύσεις κυρίως με τον Γουίλιαμς και πλησίασαν σε 40-51, για να τελειώσει το ημίχρονο με 42-53.
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το παιχνίδι και τα κατάφερε σχετικά νωρίς. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με σερί 0-11 και έκαναν το σκορ 42-64, στέλνοντας τη διαφορά στο +22 (42-64), με τον Κολοσσό να σκοράρει για πρώτη φορά στο β’ ημίχρονο με τον Μαργαρίτη στο 25’. Με πολυφωνία στο σκοράρισμα οι φιλοξενούμενοι έκαναν αυτό το ξέσπασμα, ωστόσο στη συνέχεια έμειναν χωρίς σκορ για πεντε λεπτά, με τον Κολοσσό να μειώνει σε 48-64, ενώ η περίοδος έληξε 48-66 με καλάθι του Μαρτιν.
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τυπικό χαρακτήρα, με τους «θαλασσί» πάντως να έχουν καλή παρουσία στο παρκέ της Καλλιθέας. Οι Ροδίτες μείωσαν σε 52-66 με Μίλερ και Μαργαρίτη και 57-71 με τον Αμερικανό, που είχε επίσης καλή παρουσία. Με τρίποντο του Γουίλαμς η διαφορά μειώθηκε ακόμη περισσότερο (60-73 στο 33.30’), όμως με τον Σλούκα ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +18 (62-80 στο 35’). Οι Πειραιώτες με τον Ζαν Ζαρλ ξέφυγαν με 62-87 (37’) και τελικά κέρδισαν με +27, που ήταν και η μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 26-28, 42-53(ημ.), 48-66, 67-94
Διαιτητές: Φούφης- Πιτσίλκας- Τσολάκος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Λόσον, Ξανθόπουλος 2, Μεσίτσεκ 14(2), Πράπας, Μομίροφ 9(2), Γουίλιαμς 16(4), Μαργαρίτης 7, Μπιλλής, Μίλερ 11, Τιλί 2, Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 6.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12(2), Ντόρσεϊ 6(2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 10(2), Φαλ 8, Σλούκας 8, Μαρτίν 9, Βεζένκοφ 16(1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3(1), Ζαν Σαρλ 15(1), Μακ Κίσικ 7(1).