“Λύτρωση” στο τέλος και πολύτιμη νίκη για τη Ρόδο!

Με γκολ του Μπαξεβάνου στο 89ο λεπτό, η Ρόδος κέρδισε με 1-0 το Αιγάλεω και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στον όμιλο νότου της Football League, με αποτέλεσμα να ανέβει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τα ”ελάφια” ήταν καλύτερα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο ”λυτρώθηκαν” με γκολ του Μπαξεβάνου λίγο πριν το τέλος, οπότε και θα ετοιμαστούν τωρα για το τοπικό ντέρμπι με τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος στο ”Οικομομίδειο”.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
6’: Επικίνδυνη συρτή σέντρα του Γουερέ, πέρασε απ’ όλους η μπάλα…
12’: Δυνατό μακρινό σουτ του Σταματάκη, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πίτκα
15’: Τεράστια ευκαιρία για τη Ρόδο… Ο Μπαξεβάνος έκανε τη συρτή σέντρα, ο Τσίπρας έκανε την προβολή αλλά ο Σικαλιάς απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο γκολκίπερ του Αιγάλεω είπε «όχι» και στον Δελαπόρτα.
22’: Σουτ του Ριτάκο, δεν ανησυχεί ο Σικαλιάς
30’: Σέντρα του Μαρτσάκη, κεφαλιά του Δελαπόρτα, δεν είχε πρόβλημα ο Σικαλιάς
32’: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόδο. Ο Αρναρέλλης γύρισε στο Ριτάκο, ο οποίος πλάσαρε, με τον Μαχαίρα να διώχνει πάνω στη γραμμή.
44’: Εξαιρετική κάθετη του Δελαπόρτα, κακό τελείωμα του Μαρτσάκη
52’: Ο Δελαπόρτας βρήκε τον Τσίπρα, εκείνος αντί να σκοράρει, προτίμησε να δώσει στον Αρναρέλλη, ο οποίος κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σικαλιά.
55’: Κόρνερ του Αιγάλεω με τον Τσιλιγκίρη, κεφαλιά του Τριτσάρη, δύσκολη απόκρουση του Πίτκα
73’: Ακυρώθηκε γκολ του Μπαρμπαρούση ως οφσάιντ
89’: Κόρνερ του Δελαπόρτα, ο Καψάλης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Σικαλιάς απέκρουσε, όμως η μπάλα έφτασε στο Μπαξεβάνο, ο οποίος με δυνατό σουτ «λύτρωσε» τη Ρόδο και…1-0!
94’: Μακρινό σουτ του Χαντί, η μπάλα μόλις άουτ
ΡΟΔΟΣ (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Πεχλιβανόπουλος, Καψάλης, Ριτάκο, Καραγεώργης (46’ Χιούσι), Δελαπόρτας, Αρναρέλλης (71΄Λίχτι), Μαρτσάκης (61’ Βουργουντζής), Μπαξεβάνος, Τσίπρας (77’ Μακρής), Σερέντιουκ (61’ Ρεβυθόπουλος).
ΑΙΓΑΛΕΩ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Σταματάκης (64’ Λάσκαρης), Αναστασίου, Οικονομόπουλος, Βλάχος, Μαχαίρας, Γουερέ (46’ Πινιώτης), Κασνέτσι (90’ Χαντί), Μπαρμπαρούσης, Τσίτσαρης, Τσιλιγκίρης (87’ Σουλεϊμάν).