Ολοκληρώθηκαν οι Ομαδικοί Σχολικοί Αγώνες σκάκι της Δωδεκανήσου, με συμμετοχές από Δημοτικά και Γυμνάσια που συνδιοργάνωσαν ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» και η Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου στην Αίθουσας Πολλαπλών Χρήσεων «ΚΟΡΝΗΛΙΟΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΔΗΣ» στη Ρόδο, την Κυριακή 16 Φεβ 2020.

Οι 100 μαθητές που πήραν μέρος, αγωνίστηκαν κατά σχολικό επίπεδο (Δημοτικά, Γυμνάσια) προκειμένου να αναδειχτούν οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου στην κάθε κατηγορία.

Ο σκακιστικός Όμιλος Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» και το ΔΣ θέλουν να ευχαριστήσουν όλους όσοι συμμετείχαν γονείς και παιδιά, τον Κοσμήτορα της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου καθ. Κ. Ιωάννη Σεϊμένη, για την συνδιοργάνωση αυτής της γιορτής του σκακιού, στον υπέροχο χώρο του Πανεπιστημίου, τους πολιτικούς και κοινωνικούς φορείς που τόσο στηρίζουν τον όμιλο.

Προσκλήθηκαν οι Πολιτικοί φορείς του Δήμου και της Περιφέρειας καθώς και οι βουλευτές Δωδεκανήσου.

Με την παρουσία τους τίμησαν τον όμιλο και απέδωσαν τα βραβεία στα παιδιά:

κ. Μάνος Κόνσολας: Αναπληρωτής Υπουργός Τουρισμού, Βουλευτής Δωδεκανήσου

καθ. Αικατερίνη Φραντζή Πρόεδρος Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών

Στο σύντομο χαιρετισμό του ο κ. Υπουργός, εξήρε το έργο του ομίλου και επισήμανε τα οφέλη που το σκάκι προσφέρει στα παιδιά, βοηθώντας τα να γίνουν πιο σωστοί πολίτες. Επισήμανε την θετική στάση του για τη συνδιοργάνωση υπό την αιγίδα του Υπουργείου μεγάλης σκακιστικής εκδήλωσης στο νησί της Ρόδου.

Ο αντιπρόεδρος του ομίλου κ. Νίκος Βασιλάκης ευχαρίστησε όλους όσους συμμετείχαν, τους μικρούς σκακιστές και τους γονείς τους. Ευχαρίστησε τους πολιτικούς και πολιτειακούς εκπροσώπους για την αμέριστη συμπαράστασή τους, καθώς και τον Κοσμήτορα της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών, δια μέσου της Προέδρου του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών για την συνδιοργάνωση.
Επίσης ευχαρίστησε τους φίλους δημοσιογράφους που από κοντά προβάλουν συνεχώς το σκάκι και την προσπάθεια του ομίλου.

Τέλος ευχαρίστησε όλα τα μέλη του ομίλου που για μία ακόμα φορά αφιλοκερδώς προσέφεραν στον όμιλο την βοήθειά τους επιστέγασμα της οποίας ήταν η άριστη αυτή διοργάνωση, για δωδέκατη συνεχόμενη φορά.

Τα αποτελέσματα:

Δημοτικά

1. Α ΟΜ 2ου ΔΗΜ ΡΟΔΟΥ (13 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 4 5 Pts
1 Παρπέρης Γιώργος GRE 1 1 1 0 1 4
2 Καλπακίδης Δαβίδ GRE 1 0 ½ 1 1
3 Μουταφτσή Μάρθα GRE 1 1 1 1 1 5
4 Μάγου Εμμέλεια GRE 0 1 0 0 1 2
2. Α ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ (11 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 4 5 Pts
1 Σταθάτος Αλέξανδρος GRE 1 1 1 1 1 5
2 Δρακιού Σάββας GRE 1 0 0 1 1 3
3 Καμπουράκη Αναστασία GRE 1 ½ 0 0 1
4 Σπανού Αθηνά GRE 0 1 1 0 1 3
3. Β ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ (9 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 4 5 Pts
1 Σταυριαννάκης Εμμανουήλ GRE 0 0 0 0 1 1
2 Παπαντωνίου Απόστολος GRE 0 1 1 1 1 4
3 Παππάς Χρήστος GRE 1 1 1 0 1 4
4 Καραμποΐκη Ευγενία GRE 0 1 1 0 ½
4. ΠΑΣΤΙΔΑΣ (9 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 4 5 Pts
1 Σκούτας Γιώργος GRE 1 1 1   0 3
2 Κουλούμπρης Ραφαήλ GRE 1   0 1 1 3
3 Τρέπας Μάξιμος GRE   0 1 1   2
4 Πάττας Ιορδάνης GRE 1 1   0 1 3
  Σκούτα Αφροδίτη GRE 1 1 0 0 0 2
5. 1η ΜΕΙΚΤΗ (9 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 4 5 Pts
1 Χούλλης Αγησίλαος GRE 1 1 1 1   4
2 Σαρλάϊ Φιλίπ GRE 1   1 1 0 3
3 Μαρίνου Καλιόπη GRE 1 0 1   0 2
4 Μαϊμπορόντιν Βιτόριο GRE 1 ½   0 0
  Τσιμπλής Παναγιώτης GRE   0 1 1 0 2
6. Α ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ (8 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 4 5 Pts
1 Ταλαδιανός Ιωάννης GRE 1 1 1 0 1 4
3 Σαπουντζάκη Νεφέλη GRE 1 0 1 0 0 2
4 Πισσαδάκη Δέσποινα GRE 1 0 1 1 1 4
  Μαγαλιός Στέλιος GRE 1 0 0 1 0 2
7. ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ (7 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 4 5 Pts
1 Σταυριανός Αναστάσιος GRE 0 1 1 1 0 3
2 Νικολάου Νικήτας GRE 1 1 ½ 1 0
3 Παναή Παρασκευή GRE 0 0 0 0 0 0
4 Ουσουντζόγλου Χρήστος GRE 1 1 0 ½ 0
8. Β ΟΜ 2ου ΔΗΜ ΡΟΔΟΥ (7 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 4 5 Pts
1 Κοκκίνης Γεράσιμος GRE 0 1 0 1 0 2
2 Μουταφτσής Ιάσονας GRE 0 1 1 0 1 3
3 Μάγου Φιλαρέτη GRE 1   0 1 0 2
4 Κoκκίνης Παύλος GRE 0 0 0 1 1 2
  Κωσταντίνου Αιμιλία GRE   1       1
9. 1ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (6 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 4 5 Pts
1 Γαρεφαλάκης Κωσταντίνος GRE 0 0 0 0 0 0
2 Παπαδόπουλος Σταύρος GRE 0 1 1 1 1 4
3 Μαυρονικόλας Έκτορας GRE 0 1 0 0 1 2
4 Γρύλλη Σεβαστιάννα GRE 1 1 0 0 1 3
10. 2ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (6 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 4 5 Pts
1 Καστανάκη Μαρία GRE 1 1 ½ 1 1
2 Πεταυράκης Νεόφυτος GRE 0 0 1 0 0 1
3 Δαϊκοπούλου Αντιγόνη GRE 1 0 1 1 1 4
4 Γεωργίου Άγγελος GRE 0   ½   0 ½
  Δαϊκόπουλος Γιώργος GRE   0   0   0
 

 

 

 

11. Β ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ (4 MP3/0 Res.)

Bo. Name FED 1 2 3 4 5 Pts
1 Χατζηλαζάρου Παναγιώτης GRE 1   0 0   1
4 Μελένιος Μιχαήλ GRE 1 0   1 0 2
  Λούππος Κων/νος GRE 1 0 0   0 1
  Λούππος Ραφαήλ GRE   1 0 1 0 2
  Χατζηλαζάρου Εστέλα GRE 0 0 0 0 ½ ½
12. Α ΟΜ 18ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΡΟΔΟΥ (3 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 4 5 Pts
1 Παπαδόπουλος Αντώνης GRE 0 1 ½ 1 1
2 Μοσχής Αντώνης GRE 0 0 0 ½ ½ 1
3 Παμπάκας Γιώργος GRE 0 0 ½ 0 0 ½
4 Νάκου Παναγιώτα GRE 0 0 0 0 1 1
13. ΙΑΛΥΣΟΥ (3 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 4 5 Pts
1 Χριστογιάννης Ιωάννης GRE 0 0 0 0 0 0
2 Παλιού Αλμπιόν GRE 0 0 0 ½ 0 ½
3 Ουσουντζόγλου Νεφέλη GRE 0 1 0 1 0 2
4 Παλιού Ρεντιόν GRE 0 0 0 1 1 2
14. Β ΟΜ 18ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΡΟΔΟΥ (3 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 4 5 Pts
1 Μπίνας Δημοσθένης GRE 0 0 1 0 0 1
2 Γλυνάτσης Λεωνίδας GRE 0 0 1 ½ ½ 2
3 Γιαννακάκης Ιωάννης GRE 0 1 1 0 1 3
4 Πανίτσα Νικολέτα GRE 0 0 1 1 0 2

 

 

Γυμνάσια

 

1. Α ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ (9 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 Pts
1 Μάτσης Κωννος Μιχαήλ GRE 1 1 0 2
2 Ράμμος Ηλίας GRE 1 1 1 3
3 Καρυπίδου Χρυσούλα GRE 1 1 1 3
4 Παρασκευόπουλος Σάββας GRE 1 1 1 3
2. ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ (6 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 Pts
1 Παπαδόπουλος Παντελής GRE 1 1 0 2
3 Καραμποΐκη Μαρία GRE 1 1 0 2
4 Λουντάκας Μιχάλης GRE 1 1 0 2
  Παπαδόπουλος Πέτρος GRE 0 1 1 2
3. 6ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ (3 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 Pts
1 Γεωργίου Βασίλης GRE 0 0 1 1
2 Στεργενάκη Νιόβη GRE 0 0 1 1
3 Καστανάκης Σεβαστιανός GRE 0 0 1 1
4 Τρουμούχη Κάλυ GRE 1 0 1 2
4. Β ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ (0 MP3/0 Res.)
Bo. Name FED 1 2 3 Pts
1 Περγαντής Νικόλας GRE 0 0 0 0
2 Μουταφτσής Ευστράτιος GRE 0 0 0 0
3 Κρητικός Γιάννης GRE 0 0 0 0
4 Σοφού Άρτεμης GRE 0     0
  Μάγου Θεανώ GRE   0 0 0

 

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ