Ροδίων Άθλησις: Ιδανικό διήμερο σε πρωτάθλημα και κύπελλο

Επίδειξη δύναμης έκανε το Ροδίων Άθλησις, το οποίο κέρδισε άνετα (3-0 σετ) τον ουραγό και χωρίς νίκη Φοίβο Μελισσίων, στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» η αυλαία της 7ης αγωνιστικής και κατά συνέπεια του α’ γύρου στον 1ο υποόμιλο νότου της Α2 Κατηγορίας. Οι Ροδίτες εκμεταλλεύθηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ήττα του Ο.Φ.Η. από τον Πανιώνιο και πλέον η πρωτιά στην κανονική περίοδο θα κριθεί στο ντέρμπι του β’ γύρου στο «Ροδίων Παιδεία».

Το Ροδίων Άθλησις ξεκίνησε με βασικούς ακραίους τους Παππά και Οικονόμου και έδειξε ότι έχει ετοιμοπόλεμους όλους τους παίκτες του για την δύσκολη συνέχεια. Ο Σαρικεϊσογλου δεν έπαιξε καθόλου και ο Μαυροβουνιώτης αγωνίστηκε μόνο στο 3ο σετ, με τους Ροδίτες να παίρνουν την εύκολη νίκη, ενώ ο Σπύρος Γκολίτσης έκανε πολλές δοκιμές. Κέρδος της αναμέτρησης ήταν και η συμμετοχή του νεαρού κεντρικού Καφαντάρη στην θέση του Ποτολίδη.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 25-20
Διαιτητές: Μενεσλής- Σταματίου
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Γκολιτσης) Σακόγλου, Παπάς, Ηλίας, Προδρομίδης, Οικονόμου, Ποτολίδης, (λ) Αρβανίτης / Μάκρης, Καφαντάρης, Μαυροβουνιώτης
ΦΟΙΒΟΣ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ (Μονδέλος): Αμαριανάκης, Μπέλος, Αριστόπουλος, Χριστοφίδης, Ψαρράς, Ρεμούνδος, (λ) Χαλκούσης / Αγγελίτσης, Σιημητράς.

Εξάλλου, ο Πανιώμιος νίλησε στο τάι-μπρέικ τον Ο.Φ.Η. (3-2) και έβαλε ξανά στο κόλπο για την πρωτιά τη ροδίτικη ομάδα. Στα υπόλοιπα σημερινά παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής, ο Πανερυθραϊκός πέτυχε μεγάλη νίκη στην Καλαμάτα και ο Α.Ο. Αιγιαλέων επικράτησε της Ολυμπιάδας Πάτρας.

Πρόκριση και στο Κύπελλο

Το Ροδίων Άθλησις νίκησε ξανά χθες με 3-0 σετ τον Φοίβο Μελισσίων και προκρίθηκε στην Β’ φάση του Κυπέλλου Ανδρών. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση επικράτησε για δεύτερη φορά σε 3 ημέρες των Μελισσίων με το ίδιο σκορ, αυτή τη φορά στο κλειστό του Ροδίων Παιδεία, χωρίς να δυσκολευτεί και πλέον περιμένει τον αντίπαλο της στην επόμενη φάση του θεσμού.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-20, 25-20)

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Γκολίτσης): Ποτολίδης, Ηλίας, Σαρικεΐσογλου, Προδρομίδης, Σακόγλου, Παππάς / Αρβανίτης (λ), Οικονόμου, Καφαντάρης, Μακρής.
ΣΦΑΜ ΦΟΙΒΟΣ (Μονδέλος): Μπέλος, Ψάρρης, Σιημητράς, Αγγελίδης, Αμαριανάκης, Ρεμούνδος / Χαλκούζης (λ).