Νέα βαθμολογική ανάσα

Ακόμα μία νίκη, που του επέτρεψε να απομακρυνθεί και άλλο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, κατέκτησε ο Ηρακλής Μαριτσών.
Οι «πράσινοι» επικράτησαν με σκορ 3-0 της Α.Ε. Λέρου για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, ολοκληρώνοντας ιδανικά τις επίσημες υποχρεώσεις τους για το 2015, καθώς ανέβηκαν στην 9η θέση του πίνακα, φτάνοντας τους 18 βαθμούς.
Οι Μαριτσενοί είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο 28ο λεπτό, όταν ο Στεφανάκης πάσαρε στον Βασιλώτο και ο τελευταίος με ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ έκανε το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε με τους ποδοσφαιριστές του Ηρακλή Μαριτσών να σκοράρουν ακόμα δύο φορές.
Αρχικά στο 49ο λεπτό ο Γιώργος Δ. Καρίκης με ατομική προσπάθεια και πλασέ έκανε το 2-0 και στο 80ο ο Κώτσος με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-0 που έδωσε την νίκη στους Μαριτσενούς.
Πολύ καλή η διαιτησία του Θωμά Πατσιόπουλου και των βοηθών του Γιώργου Μαυρουδή και Χρήστου Κασιώτη.
Οι συνθέσεις:
Ηρακλής Μαριτσών: Κοσμάς ( 88ο Αναγνώστου), Καρίκης Γ. Σ., Λορέντζος, Παπακωνσταντής Κ., Λενιού, Τσούφιος, Μπιλιάς, Στεφανάκης ( 85ο Φελεσάκης), Καρίκης Γ.Δ., Βασιλώτος Ε., Παπακωνσταντής (70ο Κώτσος).
Α.Ε. Λέρου: Χαλκίδης, Καστής, Ακοκλάνης, Καρπάθιος, Ντεληγιώργης (80ο Ζαφειρόπουλος), Τσάτσος, Ηλίας, Πέρος, Καράγκιολης, Φουντής, Μεραμπελιώτης (70ο Καρνέσης).