Φορτσάτος…. στο ντέρμπι

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο ΓΑΣ Ιάλυσος επικράτησε του Αντίμαχου με σκορ 5-0, στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, στον 2ο όμιλο, το οποίο διεξήχθη στο γήπεδο Παστίδας.
Οι «τοξοβόλοι» έδειξαν σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και πάνε φορτσάτοι στο ντέρμπι του Σαββάτου, με αντίπαλο την Ρόδο για την 17η αγωνιστική, το οποίο όπως όλα δείχνουν θα κρίνει την πρώτη θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους ποδοσφαιριστές του ΓΑΣ Ιάλυσου, να παίρνουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, δημιουργώντας τις προυποθέσεις για να ανοίξουν το σκορ.
Κάτι που το κατάφεραν στο 17ο λεπτό, όταν ο Παναγιώτης Σπάρταλης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-0, στο 25ο οι «τοξοβόλοι» διπλασίασαν τις επιτυχίες του, όταν ο εκτελέστηκε κόρνερ και ο Μανώλης Παπαδημήτρης, με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.
Το 3-0, έγινε στο 40ο λεπτό, όταν ο Ανδρέας Χατζηλιόντας με δυνατό σουτ, λίγα μέτρα μπροστά από τη μεσαία γραμμή, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μιχαλάκη.
Κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι «τοξοβόλοι», έριξαν ρυθμό, ωστόσο κατάφεραν να σημειώσουν ακόμα δύο τέρματα.
Στο 55ο λεπτό, ο Χατζηφούντας έκανε την παράλληλη πάσα και ο Φανούρης Γκινής με κοντινή, προβολή έκανε το 4-0 και στο 85ο λεπτό, ο Βαγγέλης Μπελεβέτης με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 5-0.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Θωμά Πατσιόπουλου και των βοηθών του, Γιώργου Σαρρή και Βαγγέλη Στεφανάκης.
ΓΑΣ Ιάλυσος: Λουτριώτης, Παπαδημήτρης, Μπελεβέτης, Παφιάκης ( 51ο Χειμωνέττος), Ρεκλείτης ( 60ο Αθανασίου), Σταυλάς, Καρπαθάκης, Χατζηφούντας, Χατζηλιόντας ( 65ο Μαθιός), Σπάρταλης, Γκινής.
Αντίμαχος: Μιχαλάκης, Κουρής, Γκουντελίτσας ( 46ο Καλούδης), Ανδρογιώργης, Σκαλέρης ( 60ο Γιαλεσάκης), Μπίλης Ι., Συνεσίου Γ., Μπεκιρλάρι ( 46ο Φούσκας), Πης, Μπίλης Μ., Κατσαρός.