«Διπλό» πρόκρισης οι Ιππότες!

Μεγάλη νίκη που τους έδωσε και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου πέτυχαν οι Ιππότες χθες στο ΕΑΚ κόντρα στον Διαγόρα Βατίου με 2-1. Η ομάδα της Παλιάς Πόλης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να εξασφαλίσει το «εισιτήριο» για τον επόμενο γύρο του θεσμού.

Ο Λευτέρης Μαυρομούστακος ήταν αυτός που μόλις στο πρώτο λεπτό αιφνιδίασε τους αντιπάλους του και ευρισκόμενος σε θέση βολής, έστειλε με σουτ τη μπάλα στα δίχτυα των Ιπποτών, κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 12’ κέρδισαν πέναλτι με τον Αγγελάκη, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τριπολίτης, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 25’ οι Ιππότες κέρδισαν εκ νέου πέναλτι με τον Τριπολίτη να ανατρέπεται εντός περιοχής, τον ίδιο να εκτελεί από την άσπρη βούλα, αλλά να νικιέται από τον Αναστασά που έπεσε σωστά στη γωνία του.

Η ομάδα του Λάκη Ζαχαρία ήταν ανώτερη μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου και στο 40’ κατάφερε να πάρει προβάδισμα, όταν ο Ντούσκου με ένα μακρινό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα του Διαγόρα Βατίου και «έγραψε» το 1-2. Στο 68’ αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα ο Γιαννόπουλος, γεγονός που δεν επέτρεψε στους Βατενούς να αντιδράσουν όπως θα ήθελαν, καθώς στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν με αξιώσεις την εστία του Ζωγράφου και μοιραία γνώρισαν την ήττα με 2-1.

*Διαιτησία: Κυρίτσης, Σταμ. Γιακουμάκης, Πιτσάρη.

Διαγόρας Βατίου: Αναστασάς, Γιαννόπουλος, Καραγιάννης (55’ Μοσχής), Ι. Ζωάννου, Μ. Ζωάννου, Λαζίδης, Μικκιού, Παπουρδάνος, Ντόστι, Ξύπας, Μαυρομούστακος

Ιππότες: Ζωγράφος, Φερχάτι, Μικ. Μαρίνος, Έλληνας, Ντούσκου, Καρπαθάκης, Κωνσταντίνου, Καπουράνι (65’ Κούτσι), Τριπολίτης (62’ Φιάμπολης), Ταφάνι, Αγγελάκης (87’ Μιχ. Μαρίνος)