ΚΟΛΟΣΣΑΡΑ στη Θεσσαλονίκη, κέρδισε ξανά τον Άρη!

Οι παραδόσεις είναι για να μην… σπάνε! Ειδικά αυτές είναι πάντα καλοδεχούμενες! Για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά ο Κολοσσός κέρδισε στη Θεσσαλονίκη τον Άρη με 85-81 και διατήρησε την απίστευτη παράδοση που έχει δημιουργήσει στο «Αλεξάνδρειο», όπου μετράει πέντε συνεχόμενες νίκες. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη παρουσίασε μία εξαιρετική εικόνα, έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και κέρδισε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Με κορυφαίους τους Μομίροφ, Μίλερ και Τιλί και μοιράζοντας 13 περισσότερες ασίστ, ο Κολοσσός ήταν εξαιρετικά διαβασμένος απέναντι στον Άρη, του οποίου όλο το παιχνίδι ήταν προσαρμοσμένο πάνω στον Χάνλαν,
Εξαιρετικά αμφίρροπο ήταν το α’ δεκάλεπτο στο «Αλεξάνδρειο», αφού ο Κολοσσός αντέδρασε ιδανικά όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμη και με +9. Ο Άρης μετά το πρώτο τρίλεπτο (4-4), «έτρεξε» σερί 9-0 και ξέφυγε 13-4 (5’), με αιχμή του δόρατος τον Χάνλαν. Με την είσοδο του Ξανθόπουλου, η μηχανή του Κολοσσού λειτούργησε καλύτερα και με μπροστάρη τον Μίλερ, οι Ροδίτες μείωσαν σε 13-8. Ο Άρης έκανε το 16-8 και πάλι με τον Χάνλαν (7’), αλλά η ομάδα του Ηλία Καντζούρη με τους Μομίορφ και Μέσιτσεκ βρήκε λύσεις και πλησίασε σε 19-17.
Στο β’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός με όπλο την άμυνα του, είχε καλή παρουσία στο «Αλεξάνδρειο» και μετά το 24-19, κατάφερε να βρει λύσεις με τον Χατζηδάκη, οπότε και προηγήθηκε 24-25 (12.30’). Έκτοτε το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο )28-25, 29-32 στο 16’), με τους «θαλασσί» να παίρνουν το προβάδισμα 32-35 με τρίποντο του Σλαφτσάκη και 36-38 με γκολ-φάουλ του Ξανθόπουλο, αλλά ο Φίνκε με σουτ έξω από τα 6.75 στην εκπνοή διαμόρφωσε το 39-38 του ημιχρόνου.
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός ήταν μία… ταχύτητα καλύτερος σε όλα! Επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και με ηγέτη τον Μομίροφ, έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα. Μετά το ισόπαλο 42-42 (23’), οι Ροδίτες ήταν εξαιρετικοί και με όπλο την άμυνα τους, ξέφυγαν αρχικά με 45-53 (26’). Η διαφορά έφτασε και τους εννέα πόντους (48-57 στο 27’ και 53-62), με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να έχει επιβλητική παρουσία στο «Αλεξάνδρειο» και να παίζει καλύτερα σε όλους τους τομείς. Με 1/3 βολές του Μέσιτσεκ, η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (53-63 στο 28.30’), ενώ τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ξανά ο Μίλερ, με τον Κολοσσό να πετυχαίνει 29 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο και να προηγείται με 57-67. Ο Άρης έπαιξε μονοδιάστατα και συγκεκριμένα με τον Χάνλαν, ενώ ο Κολοσσός σαφέστατα πιο ομαδικά, ορθολογικά και αυτό φάνηκε στη διαφορά με τις ασίστ. Οι «θαλασσί» εντόπισαν τις αδυναμίες του Άρη μέσα στη ρακέτα και έπαιξαν πολύ με τον εξαιρετικό Σον Μίλερ, με τον Ηλία Καντζούρη να κάνει κινήσεις-ματ
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός κράτησε το προβάδισμα (59-70), αφού ο Άρης προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά με άστοχα τρίποντα. Τα λάθη των «θαλασσί» έδωσαν το δικαίωμα στους Θεσσαλονικείς να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Το 61-72 με κάρφωμα του Τιλί, έγινε 69-73 με συνεχόμενους πόντους του Κάουαν, μόλις 3.29’ πριν το τέλος του αγώνα, αλλά στα κρίσιμα σημεία ο Κολοσσός πήρε αυτό που δικαιούταν. Μίλερ και Τιλί μετέτρεψαν το 70-75 σε…70-79 στο 38’ και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, αφού οι Ροδίτες ήταν σαφέστατα καλύτεροι. Ο Άρης πλησίασε σε 75-79, αλλά ο Τιλί ήταν ψύχραιμος στη γραμμή των βολών (είχε 10/11!) και ο Κολοσσός πανηγύρισε και φέτος μία τεράστια νίκη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-17, 39-38(ημ.), 57-67, 81-85
Διαιτητές: Παπαπέτρου- Τσολάκος- Θεονάς
ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζουίστον, Κάουαν 21(2), Καμάρας, Φίνκε 8(2), Πουλιανίτης 1, Λόκετ, Νετζήπογλου 3(1), Ουίλιαμς 11(2), Χάνλαν 33(4), Κώττας 4.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7, Μέσιτσεκ 5(1), Μομίροφ 19(5), Ουίλιαμς 7, Μαργαρίτης 3, Μίλερ 16, Τιλί 17(1),Χατζηδάκης 5, Σλαφτσάκης 5(1), Ποτ 1.