«Λύγισε» στο τέλος ο Διαγόρας!

Πραγματικά κρίμα… Μία από τις καλύτερες πρωταθλήτριες ομάδες τα τελευταία χρόνια στα Δωδεκάνησα, δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος. Ο λόγος για τους έφηβους του Διαγόρα, οι οποίοι ηττήθηκαν χθες από το Ηράκλειο με σκορ 70-60 στο Μετς Α’, στο ντέρμπι του γ’ ομίλου και έχασαν κάθε ελπίδα για την πρόκριση τους στην τελική εξάδα. Οι πρωταθλητές Κρήτης με τη νίκη τους στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς πήραν το εισιτήριο για τις έξι καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα, κι έτσι το σημερινό παιχνίδι του Διαγόρα με την Έξω Παναγίτσα Χαλκίδας θα έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο νικητής θα τερματίσει στη δεύτερη θέση.
Ο Γ.Σ. Διαγόρας έχει πολλά παράπονα από τους δύο διαιτητές, αφού στο 29’ αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Αντώνης Σκλήβας. Συγκεκριμένα χρεώθηκε με ανύπαρκτο τέταρτο φάουλ, διαμαρτυρήθηκε και δέχθηκε τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα να παρακολουθήσει το τελευταίο δεκάλεπτο από τον πάγκο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου να χάσουν τη συνοχή τους και μοιραία να γνωρίσουν την ήττα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, με τον «γηραιό» μάλιστα να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του α’ ημιχρόνου. Η ομάδα του Γιάννη Τσακίρη προηγήθηκε 15-10 και 25-22 (17’), ενώ κράτησε σταθερά το προβάδισμα σε όλο το α’ ημίχρονο (28-25 στο 19’)…
Στην «επανάληψη» οι Κρητικοί ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους και πέρασαν μπροστά με 34-36 (25’), χωρίς ωστόσο ο Γ.Σ. Διαγόρας να τους αφήσει να ξεφύγουν στο σκορ (44-44 στο 30’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου έπαθαν μπλακ-άουτ, με αποτέλεσμα να πετύχουν μόλις έξι πόντους μέχρι και το 36’. Αυτό είχε αποτέλεσμα, το Ηράκλειο να ξεφύγει με 50-58 στην πιο κρίσιμη καμπή του αγώνα, πιέζοντας στην άμυνα, ενώ η διαφορά έφτασε και σε διψήφιο αριθμό (56-66) λίγο πριν το τέλος. Ο «γηραιός» δεν βρήκε λύσεις σε κρίσιμες φάσεις και μοιραία γνώρισε την ήττα, που σήμανε τον αποκλεισμό του από την τελική εξάδα του πανελληνίου πρωταθλήματος. Δυστυχώς, ο Γ.Σ. Διαγόρας δεν μπόρεσε να κόψει πρώτος το νήμα, με το Ηράκλειο να παίρνει την πρόκριση στο final-6 και τον «γηραιό» να χάνει μία μοναδική ευκαιρία για να διακριθεί ακόμη περισσότερο.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-12, 32-28(ημ.), 44-44, 60-70
Διαιτητές: Γρίβα- Λαζαρίδης
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Τσακίρης): Σκουφεζής Ε. 6, Καταβαίνης Χ. 6(1), Δρόσος 8(1), Καλλιγάς 23, Τσακίρης, Σκουφεζής Α. 1, Μαντζάνος, Καταβαίνης Σ., Σκλήβας 16.
Ο.Α.Α. ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Σηφομιχελάκης): Σταράκης 21(1), Γεωργόπουλος 1, Θεοδωρίδης 4, Σπυριδάκης 4, Μαραγκάκης 18(2), Παπασταυράκης, Πουλής, Κολαρετάκης 2, Στρατάκης 11, Παπαδούλης 9(1).