Γ’ Εθνική Κατηγορία: ΔΙΑΓΟΡΑΡΑ στην Football League!

• Το γκολ του Μπουρλάκη στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης αποδείχθηκε «χρυσάφι» για τον Διαγόρα, καθώς προβιβάστηκε στην Football League, παρά την ήττα με σκορ 2-1 από την Καλαμάτα στο γήπεδο του Μεσσηνιακού

Την άνοδό του στην Football League πανηγυρίζει ο ιστορικός Διαγόρας!
Η ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη μπορεί να ηττήθηκε με σκορ 2-1 από την Καλαμάτα στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, αλλά το εκτός έδρας γκολ που σημείωσε με τον Μπουρλάκη, σε συνδυασμό με την νίκη του στο πρώτο παιχνίδι των μπαράζ στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας με σκορ 1-0, του έδωσε το εισιτήριο της ανόδου.
Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, με την «Μαύρη Θύελλα» να προηγείται με τον Γιόνδη, οδηγώντας την αναμέτρηση στην παράταση, αλλά το τέρμα του Μπουρλάκη στο 112ο λεπτό αποδείχθηκε καθοριστικό για τον «γηραιό». Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Μάρκοβιτς στο 120ο λεπτό.
Η εικόνα
Το παιχνίδι στο ξεκίνημά του ήταν πολύ δυνατό με σκληρά μαρκαρίσματα από τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων.
Η αναμέτρηση ήταν μοιρασμένη, με τον Διαγόρα να είναι πολύ καλά στημένος από τον Πέτρο Ρουτζιέρη, ενώ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να είναι πιο επιθετικοί, χωρίς όμως να βρίσκουν διαδρόμους για να απειλήσουν την εστία του γκολκίπερ του «γηραιού», Σικαλιά.
Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τον Διαγόρα, καθώς στο 22ο λεπτό ο Πινιώτης έφυγε στην αντεπίθεση, όμως το πλασέ του από ευνοϊκή θέση ήταν αδύναμο, έχοντας και την πίεση του Αλιατίδη, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Κασωτάκη.
Στο 29ο λεπτό ο «γηραιός» ξανά απείλησε, όμως η κεφαλιά του Μεντί μετά από εκτέλεση κόρνερ, κατέληξε άουτ.
Η πρώτη ευκαιρία για την Καλαμάτα σημειώθηκε στο 34ο λεπτό, ωστόσο, το σουτ του Πέριτς δεν βρήκε στόχο και ένα λεπτό αργότερα (35ο) η κεφαλιά του Γιόνδη, μετά από εκτέλεση κόρνερ, κατέληξε λίγο άουτ.
Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τον Διαγόρα και συγκεκριμένα στο 37ο λεπτό όταν μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, η σέντρα-σουτ του Γλυνού πέρασε άουτ.
Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου και αξίζει να σημειώσουμε ότι προκλήθηκε ένταση όταν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κατευθύνονταν προς τα αποδυτήρια.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την «Μαύρη Θύελλα», αφού στην πρώτη της ευκαιρία άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Αντώνη Γιόνδη στο 47ο λεπτό, ωστόσο ο σκόρερ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Αριστείδη Βάτσιο, έπειτα από υπόδειξη του 4ου διαιτητή.
Οι γηπεδούχοι παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα, πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και την κατοχή της μπάλας, καθώς το γρήγορο γκολ αποσυντόνισε τους ποδοσφαιριστές του Διαγόρα.
Η Καλαμάτα πίεσε και στο 54ο λεπτό ο Πέριτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφ σάιτ.
Στο 76ο λεπτό, ήταν η σειρά του «γηραιού» να απειλήσει, όμως το σουτ του Φώτη Γεωργίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε λίγο άουτ.
Το παιχνίδι έφτασε στις καθυστερήσει με τον Διαγόρα να χάνει τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει και να πάρει την άνοδο στην Football League, όμως η κεφαλιά του Ντουαλά στο 95ο λεπτό χτύπησε στο δοκάρι και στην συνέχεια στην γραμμή τέρματος της Καλαμάτας με τους αμυντικούς να την απομακρύνουν. Ο Διαγόρας διαμαρτυρήθηκε ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή.
Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, ολοκληρώθηκε στο 1-0, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.
Η παράταση ξεκίνησε με τους ποδοσφαιριστές του Διαγόρα να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να πιέζουν την εστία της Καλαμάτας δημιουργώντας σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει.
Στο 102ο λεπτό το δυνατό σουτ του Παγώνη, εξουδετέρωσε με εντυπωσιακή επέμβαση ο Κασωτάκης. Στο 104ο λεπτό το σουτ του Καρπαθάκη πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 105ο λεπτό ο Ντουαλά έχασε τρομερή ευκαιρία, αφού από θέση τετ α τετ το σουτ του ήταν πολύ κακό και πέρασε άουτ.
Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ήταν συγκλονιστικό, με τον Διαγόρα να πιέζει για να πετύχει το πολυπόθητο γκολ που θα τον έστελνε στην Football League και τελικά να το σημειώνει στο 112ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρλάκη (1-1).
Η Καλαμάτα έμεινε με εννέα ποδοσφαιριστές στο 119ο λεπτό, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κάρλος, ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα (120ο ) η «Μαύρη Θύελλα» σκόραρε, με τον Μάρκοβιτς να κάνει το 2-1.
Ο χρόνος που απέμενε ήταν ελάχιστος και τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 2-1 που εξασφάλισε την άνοδο στην Football League στον Διαγόρα.
Τα γκολ
47ο λεπτό. Η Καλαμάτα άνοιξε το σκορ με ωραία κεφαλιά του Αντώνη Γιόνδη για το 1-0.
112ο λεπτό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρλάκη, η μπάλα στα δίχτυα του Κασωτάκη, με τον Διαγόρα να ισοφαρίζει σε 1-1.
120ο λεπτό. Ο Μάρκοβιτς με ωραίο σουτ έκανε το 2-1 για την Καλαμάτα.
Οι συνθέσεις
Καλαμάτα: Κασωτάκης, Τσόπελας (84ο Χίλγκεν), Φουάσης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Πέριτς, Πινδώνης (107ο Αντωνιάδης), Γιόνδης, Μίνγκας (66ο Κάρλος), Λαθύρης (76ο Μάρκοβιτς).
Διαγόρας: Σικαλιάς, Βέρτζος, Παγώνης, Ευαγγελιδάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνος, Μεντί, Γλύνος ( 99ο Μπουρλάκης), Πινιώτης (57ο Ντουαλά), Δήμας (64ο Καρπαθάκης), Γεωργίου (119ο Αντωνίου).