Διαγόρας- Γιούχτας: 2-0: Διαγοράρα με τα όλα της

Ο Διαγόρας μπορεί να ζορίστηκε, αλλά καθάρισε σε ένα πεντάλεπτο τον Γιούχτα, επικρατώντας με σκορ 2-0 στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 2ο όμιλο (Νότιο)!
Ο «γηραιός» του Θωμά Γράφα τα βρήκε σκούρα κόντρα στους Κρητικούς, αλλά κατάφερε να βρει δύο γκολ στο φινάλε και με την συγκεκριμένη νίκη, ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας του ομίλου του και στο -2 από τα Χανιά που παίζουν με τον Ιωνικό την Τρίτη.
Οι «κυανέρυθροι» έφτασαν με το σημερινό «τρίποντο» τους 22 πόντους, ενώ έκαναν το 6/6 στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας, διατηρώντας το… απόρθητο κάστρο. Την ίδια ώρα, οι Κρητικοί είδαν το αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων που έτρεχαν να σταματά και βρίσκονται στην 7η θέση με 14 βαθμούς.
Το πρώτο ημίχρονο είχε τον Γιούχτα να πατά καλύτερα, αλλά οι μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες έλειπαν. Όχι, όμως, και οι αναγκαστικές αλλαγές για τις δύο ομάδες, αφού ο Σουργιάς πέρασε τον Μάρτσι στη θέση του Λιποράσε στο 37ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, ενώ τρία λεπτά μετά ο Γράφας έβγαλε τον Μασούρας και έριξε στο ματς τον Λούκιτς.
Το παιχνίδι έδειχνε πως είναι μια αλληλοεξουδετέρωση ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» ανέβασαν τον ρυθμό τους στο τελευταίο κομμάτι του 90λεπτου και κατάφεραν να… χτυπήσουν δύο φορές σε διάστημα πέντε λεπτών.
Αρχικά στο 75ο λεπτό με το εύστοχο πέναλτι του Μιχάλη Μανιά έκαναν τον 1-0 (το πέναλτι κέρδισε ο Λούκιτς) και πέντε λεπτά αργότερα (80ο λεπτό)με σουτ του Βίκτορ Λούκιτς πέτυχαν το 2-0,όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα που έδωσε το «τρίποντο» στο Διαγόρα.
Διαγόρας (Γράφας): Αυγερινός, Τσάβος, Μανωλάκης, Δημητρίου, Ιγκνάτοβιτς, Μασούρας (40ο λ.τρ. Λούκιτς), Μουντές, Τσιαντούλας, Αντεσίνα (57ο Αρίας), Πάρντο (91ο Σταματούλλας), Μανιάς (91ο Ταχματζίδης).
Γιούχτας (Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Κόλα, Λιποράσε (37ο λ.τρ. Μάρτσι), Φαζός, Αλεξόπουλος, Κωστανάσιος (83ο Δασκαλάκης), Μπρούς (78ο Βρεττός), Ροβίθης, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης (83ο Κίσσας).