Με Μανιά και… τύχη ο Διαγόρας λύγισε και τον Γιούχτα!

Στο ποδόσφαιρο χρειάζεται και τύχη… Ο Διαγόρας αν και δεν ήταν καλύτερος από τον Γιούχτα κέρδισε με 1-0 τους Κρητικούς και βρίσκεται μία ανάσα από την παραμονή του στη Super League 2. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασαν δύο δοκάρια και πολλές ευκαιρίες, αλλά ο «γηραιός» πήρε το «τρίποντο» της παραμονής με το γκολ του πρώτου σκόρερ του Μιχάλη Μανιά στο 39ο λεπτό. Στο α’ ημίχρονο ο Διαγόρας κατάφερε να προηγηθεί κόντρα στη ροή του αγώνα, αφού ο Γιούχτας ήταν εμφανώς καλύτερος και μάλιστα οι παίκτες του σημάδεψαν δύο φορές τα δοκάρια. Οι Κρητικοί έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, ωστόσο ο «γηραιός» κατάφερε να προηγηθεί με «κεραυνό» του Μανιά. Στο β’ ημίχρονο και πάλι ο Γιούχτας ξεκίνησε δυνατά και πίεσε τους «κυανέρυθρους» για την ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι Κρητικοί στάθηκαν άτυχοι σε αρκετές περιπτώσεις και ο Διαγόρας πανηγύρισε τελικά την πολύτιμη νίκη, με την οποία μάλιστα έχει ξεφύγει στην πρώτη θέση των πλέι-άουτ.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
11’: Ο Αλεξόπουλος μπήκε με καλές προϋποθέσεις στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και απομακρύνθηκε από την εστία του Διαγόρα
12’: Φιλόδοξο σουτ του Μανωλάκη, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
17: Ο Παπατόλιος έκανε τη σέντρα, η μπάλα… προσπέρασε τον Πολυχρόνη, έφτασε στον Αντεσίνα που γύρισε στον Μανιά, αλλά ο τελευταίος δεν πρόλαβε να σκοράρει.
28’ Επικίνδυνο γύρισμα του Λώλη, μπλόκαρε ο Λαδάς
29’: Μεγάλη ευκαιρία για τους Κρητικούς… Μακρινό σουτ του Βρεττού, η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι του Λαδά
33’: Φάουλ του Νοικοκυράκη, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Τζανή, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
35’: Ο Πρινιωτάκης απομάκρυνε λανθασμένα πάνω στον Λούκιτς, ο οποίος όμως καθυστέρησε και ο Τζανής διόρθωσε το λάθος του συμπαίκτη του
39’: Ο Λούκιτς «πάτησε» τη μπάλα για τον Μανιά, ο οποίος με σουτ- κεραυνό, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιούχτα και ο Διαγόρας έκανε το 1-0!
42’: Μακρινό σουτ του Νοικοκυράκη η μπάλα για δεύτερη φορά στο δοκάρι του Διαγόρα
50’: Ο Λώλης γύρισε τη μπάλα, κι αυτή κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διαγόρα
61’: Νέα ευκαιρία για τους Κρητικούς… Ο Νοικοκυράκης έκανε τη σέντρα, αλλά το σουτ του Μπουτσάκη από πλάγια θέση, έφυγε άουτ
64: Νέα μεγάλη φάση για τον Γιούχτα… Παράλληλο γύρισμα του Λώλη, μετά από σύγχυση στην εστία του Διαγόρα, ο Μπουτσάκης με κοντινή προβολή δεν μπόρεσε να σκοράρει.
77’: Σέντρα του Βρεττού, κεφαλιά του Νοικοκυράκη, η μπάλα άουτ
81’: Φάουλ του Αρίας, ο Στταματούλλας σκόραρε από κοντά, ωστόσο με το χέρι και το γκολ ακυρώθηκε
84’: Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αλεξόπουλος με προβολή έστειλε τη μπάλα άουτ
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Ράτκο Ντόστανιτς): Λαδάς, Αρίας, Δημόπουλος, Δημητρίου, Μανωλάκης (59’ Νικόλης), Παπατόλιος, Τσιαντούλας, Λούκιτς (59’ Σταματούλλας), Αντεσίνα (24’ λ.τ. Βολάκης), Λεσάι (80’ Τσάβος), Μανιάς.
ΓΙΟΥΧΤΑΣ (Κώστας Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Πολυχρόνης, Τζανής (72’ Κωστανάσιος), Κόλα, Μπρους (88’ Μπρους), Μπουτσάκης (78’ Ροβύθης), Λώλης (88’ Κορνηλάκης), Μπουρσέλης, Νοικοκυράκης, Βρεττός (88’ Ορφανουδάκης), Αλεξόπουλος.