«Τρένο» χωρίς σταματημό!

Την ξέφρενη πορεία του συνέχισε και αυτή την εβδομάδα το Ροδίων Άθλησις το οποίο «καθάρισε» και τον Α.Ο. Πολιτείας με 3-0 για την 13η αγωνιστική, διεύρυνε το αήττητο σερί του και σε δύο εβδομάδες θα περιμένει τον πρωτοπόρο και αήττητο Α.Ο. Παλλήνης στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της Α2 Κατηγορίας (1ος όμιλος).

Η νίκη σήμερα στην Πολιτεία δεν ήρθε τόσο εύκολα, αφού οι γηπεδούχοι  έπαιζαν για τη ζωή τους και αποτέλεσαν «σκληρό καρύδι» για την ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη. Ουσιαστικά μόνο στο πρώτο σετ, οι Ροδίτες κέρδισαν άνετα (18-25), ενώ στα υπόλοιπα έγινε μεγάλη μάχη. Το Ροδίων Άθλησις ξέφυγε με 11-18 στο δεύτερο σετ, αλλά ο Α.Ο. Πολιτείας μείωσε σε 17-22 και προσπέρασε με 24-23. Στα καθοριστικά σημεία όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις, είχαν τη ψυχραιμία και έκαναν το 0-2, παίρνοντας το σετ με 25-27. Με το ίδιο σκορ έληξε και το 3ο σετ, το οποίο ήταν πραγματικό ντέρμπι. Το 17-17 έγινε 22-19 και 23-21, αλλά και πάλι το Ροδίων Άθλησις χαμογέλασε τελευταίο, παίρνοντας το σετ με 25-27 και κάνοντας το 0-3 στην Πολιτεία.

Τα σετ: 18-25, 25-27, 25-27

Διαιτητές: Πρέντζας- Οικονόμου

Α.Ο. ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ (Μπαΐλης): Κάσσαρης, Νόστιμος, Καζάρας, Τοπαλίδης, Νικολόπουλος, Τουφεκούλας, Ηλιάδης (λ) / Μαρίνος, Κοσμάς, Σαρωτιάδης, Πανούσης

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Αντωνιάδης): Μακρής, Γιώτης, Κάλας, Προδρομίδης, Ρουσέττος, Καβαρατζής, Μοσχούς, Γκένοφ, Κοκολάκης,  Σταυλάς