Μια «ανάσα» από το μετάλλιο ο Κωνστάντουρας

Με εξαιρετικές εμφανίσεις των διεθνών μας διεξάγεται το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας Νέων Ανδρών – Εφήβων, στο Moniciariτης Ιταλίας.  Οι καλές παρουσίες των αθλητών μας ξεκίνησαν από την Τρίτη, με την τριάδα του Ομαδικού Σπριντ Εφήβων , που αποτελείται από τον Κωνσταντίνο Κωνστάντουρα του Διαγόρα και τους Δεβάρη και Δημητρόπουλο, να φτάνουν μια «ανάσα» από το βάθρο.

Μία μικρή απροσεξία στις αλλαγές τους στέρησε την ευκαιρία να διεκδικήσουν το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό. Συγκεκριμένα με την πολύ καλή επίδοση 46’’60/100 κέρδισαν στον προκριματικό την ομάδα της Μ. Βρετανίας, αλλά στη συνέχεια οι κριτές είδαν και πάλι το βίντεο του αγώνα και ακύρωσαν την ομάδα μας, για λανθασμένη αλλαγή (μόλις για 5 εκατοστά του μέτρου).

Ο πρωταθλητής μας Γιώργος Σταυρακάκης ύστερα από εκπληκτική εμφάνιση, αγωνίσθηκε χθες το απόγευμα στον τελικό του ατομικού πουρσουίτ 3.000 μ. Εφήβων  και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο! Δεύτερος ήταν ο Ρώσος Ιβάν Σμυρνώφ, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Βρετανός Γούντ Ρίι. Ο Σταυρακάκης είναι η νέα μεγάλη ελπίδα της Ελλάδος και της Ελληνικής Ποδηλασίας και στην πίστα και στον δρόμο. Στις δηλώσεις του, ανέφερε: «Είμαι ενθουσιασμένος με αυτή την επιτυχία μου που ήρθε ύστερα από πολύ καλή και μακρόχρονη προετοιμασία».