Νίκη τίτλου για τις παγκορασίδες της Τελχινίδας

Διεύρυνε το σερί των νικών της στις παγκορασίδες η Τελχινίδα Α΄ και χρειάζεται ακόμα 4 βαθμούς στους τελευταίους δύο αγώνες της για να κατακτήσει τον φετινό τίτλο. Μετά το άσχημο ξεκίνημα τους στο πρωτάθλημα (είχαν μόλις έναν βαθμό τις τρεις πρώτες αγωνιστικές), οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά κατάφεραν να ανακάμψουν και κάνοντας 5 σερί νίκες (χωρίς να χάσουν σετ) και δύο αγώνες πριν το τέλος αναρριχήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας. Χθες υποδέχθηκαν στο Βενετόκλειο το Ροδίων Άθλησις. Στο ματς αυτό η Τελχινίδα με όπλα το σερβίς και την καλή άμυνα κατάφερε να πάρει μια άνετη νίκη με 3-0 σετ απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Οι νικήτριες μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 13-2 και 18-6 για να πάρουν το 1ο σετ με 25-12. Στο επόμενο, μετά το 12-9 ξέφυγαν πάλι στο σκορ και επικράτησαν με 25-12. Στο 3ο σετ και πάλι οι φιλοξενούμενες δε μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν το δύσκολο σερβίς και τις επιθέσεις της Τελχινίδας και βρέθηκαν πάλι πίσω στο σκορ με 7-2.  Στη συνέχεια όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 10-10 με την Τελχινίδα να ξεφεύγει και πάλι, κυρίως χάρη στο σερβίς της, με 20-13. Το Ροδίων Άθλησις αντέδρασε και μετά το 23-18 πλησίασε στο σκορ σε 24-22. Η Τελχινιδα όμως κατάφερε να πάρει τον καθοριστικό πόντο που της έδωσε το σετ, τους 3 βαθμούς νίκης και την έφερε για πρώτη φορά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα σετ: 25-12 (23’), 25-12 (22’), 25-22 (30’)

Διαιτητής: Ιγγλέση

Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς, Κατερίνα Χειμωνέττου) Αριέτα Τερζίου, Πάολα Σουσάρι, Μελίνα Τερζή, Άννα Καπετάν Γεωργίου, Μιχαέλα Βογιατζή, Δήμητρα Βαρτζιά, Ευρυδίκη Μαθιουδάκη, Δέσποινα Μαστόρου, Σόνι Μπαλλίου, Φλώρα Τσαβαρή, Ελευθερία Τερζή.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Βασίλης Προδρομίδης): Φ. Παπαβασιλείου, Ειρήνη Γεράκη, Αγάπη Ευθυμίου, Στέλλα Τουλουμτζίδου, Χριστιάνα Πέρου, Κατερίνα Κουνιού, Ηλέκτρα Σκαρτσίλη, Ακίρα Γεραβέλη, Μαρία Παπαδοπούλου, Ραφαέλα Γενημανώλη.