Νίκες για Ηρακλή Μαριτσών και Α.Ε.Ρ.Α.

Ο Ηρακλής Μαριτσών και η Α.Ε.Ρ.Α. κέρδισαν στις χθεσινές εξ αναβολής αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής στην Α’ Κατηγορία. Οι Μαριτσενοί επικράτησαν με 4-2 του Απόλλωνα Καλυθιών στο ντέρμπι για τη δεύτερη θέση και μείωσαν τη διαφορά από τη Ρόδο (θα την υποδεχθούν την Κυριακή) στους 5 βαθμούς. Ο Αντώνης Γεωργαλλής με δύο γκολ στο β’ ημίχρονο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Κώστα Πάττα. Ο Ηρακλής προηγήθηκε δύο φορές και ισοφαρίστηκε μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου με δύο γκολ του Χατζηκοσμά. Στη συνέχεια όμως μίλησε το «βαρύ πυροβολικό» των Μαριτσενών, ο Αντώνης Γεωργαλλής, ο οποίος με δύο γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Στο άλλο χθεσινό εξ αναβολής ματς, η Α.Ε.Ρ.Α. με γκολ του Μαθιού στο 70ο λεπτό επιβλήθηκε του Κλεάνθη Παραδεισίου και ξεμπέρδεψε μια και καλή με την υπόθεση- παραμονή. Οι Αφαντενοί ήθελαν το «τρίποντο» για να αποφύγουν κάθε πιθανή περιπέτεια και «λυτρώθηκαν» με τον έμπειρο Παναγιώτη Μαθιό, επιστρέφοντας στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα-σοκ από το Διγενή Κοσκινού.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΑΡΙΤΣΩΝ- ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΥΘΙΩΝ 4-2
3’ Σπάρταλης (1-0), 16’ Χατζηκοσμάς (1-1), 17’ Τσούφιος (2-1), 43’ Χατζηκοσμάς πεν. (2-2), 47’ Γεωργαλλής (3-2), 76’ Γεωργαλλής (4-2)
Α.Ε.Ρ.Α.- ΚΛΕΑΝΘΗΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ 1-0
70’ Μαθιός (1-0)