Έκανε πάρτι ο Κολοσσός με τον Ιωνικό Νικαίας!

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε… Κάπως έτσι ήταν το σημερινό παιχνίδι ανάμεσα στον Κολοσσό και τον Ιωνικό Νικαίας! Οι «θαλασσί» συνέτριψαν με 89-48 τους Νικαιώτες, που ήταν αποκαρδιωτικοί και πέτυχαν ενδεχομένως την πιο εύκολη νίκη της ιστορίας τους στη Basket League. Μάλιστα οι «θαλασσί» έπαιξαν χωρίς τους Σταρκς, Γιαννόπουλο και Μπιλλή, με τους Γιανγκ και Χατζηνικόλα να κάνουν το ντεμπούτο τους. Ο Ιωνικός που ήταν… αποκαρδιωτικός, έπαιξε χωρίς τους Μαυροκεφαλίδη και Κάπελαν.
Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Κολοσσός από την αρχή το παιχνίδι με τον Ιωνικό Νικαίας… Σε ρυθμούς ρελαντί, οι «θαλασσί» ξέφυγαν στο σκορ και έφτασαν στην πιο εύκολη νίκη της φετινής χρονιάς. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε δυνατά (9-2 στο 3.30’) και κάνοντας ένα εξαιρετικό πρώτο πεντάλεπτο, ξέφυγε στο σκορ, μεγαλώνοντας τη διαφορά. Με προσπάθεια του Ιορδάνου, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (17-6 στο 5’), ενώ η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο (23-6 στο 7’ και 25-8 στο 7’) για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με 25-12.
Στο β’ δεκάλεπτο με υψηλά ποσοστά ευστοχίας και τους Τιγκ και Σμιθ, ο Κολοσσός έκανε το σκορ 31-14 για να πλησιάσουν οι φιλοξενούμενοι σε 34-21 (15’), εκμεταλλευόμενος τη χαλαρότητα των «θαλασσί». Οι γηπεδούχοι όμως πάτησαν γκάζι, πίεσαν για λίγο και κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +18 (42-24).
Το β’ ημίχρονο ήταν ακόμη περισσότερο τυπική διαδικασία για τον Κολοσσό, που έκανε ότι ήθελε στο παρκέ απέναντι στον Ιωνικό Νικαίας, που… ξέχασε να έρθει στη Ρόδο. Οι παίκτες του Κολοσσού σκόραραν όπου και όποτε ήθελαν απέναντι στους φιλοξενούμενους που δεν έβγαλαν καν αντίδραση. Η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο (49-27 στο 23’), η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (58-27 με δύο βολές του Ιορδάνου) και το παιχνίδι πήρε το δρόμο του. Το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 63-33 και η σεμνή τελετή έλαβε πρόωρα τέλος…
Στην τελευταία περίοδο, τα πάντα είχαν κριθεί με τον Κολοσσό να μην σταματάει και τον Ηλία Παπαθεοδώρου να συνεχίζει το rotation…Το σκορ έγινε 70-35 με τον Τιγκ, η διαφορά άνοιξε στο +41 (78-37 στο 36’) και αυτή ήταν και η τελική διαφορά για τους «θαλασσί» που πέτυχαν την πιο εύκολη νίκη ενδεχομένως και στην ιστορία τους στη Basket League.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 25-12, 42-24(ημ.), 63-33, 89-48
Διαιτητές: Ζαχαρής- Αγραφιώτης- Κωνσταντινίδου
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 15(2), Μορέιρα 7, Χρυσικόπουλος 12(2), Γιανγκ 8(2), Ντίξον 8(2), Κόφεϊ 7, Χατζηδάκης 5, Κατσίβελης 11(2), Ιορδάνου 6, Τιγκ 8(2), Χατζηνικόλας 2.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Λίβανος): Μπεμπής 3(1), Νούνιεζ 8, Σίμονς 2, Πετανίδης 2, Κορκόντζελος, Αρσενόπουλος 7, Μάντζαρης 1, Χόκινς 5(1), Λέισι 11, Παρκς 9.