Ο Κολοσσός έκανε το καθήκον του και περιμένει την… Καρδίτσα!

Ο Κολοσσός έκανε το καθήκον του, κέρδισε με 89-85 το Μαρούσι και το βράδυ (20:15) περιμένει τη νίκη της Καρδίτσας επί του Π.Α.Ο.Κ. για να τερματίσει έκτος και να προκριθεί στα πλέι-οφ της Basket League. Αν η ομάδα του Στάθη Νεραντζάκη κερδίσει στην Καρδίτσα, τότε στην 6η θέση θα τερματίσει η Α.Ε.Κ. και στην 7η ο Κολοσσός, ο οποίος θα παίξει στα πλέι-άουτ στην περίπτωση αυτή. Οι «θαλασσί» έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό στο α’ ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν ακόμη και με +21, αλλά στη συνέχεια χαλάρωσαν και έδωσαν το δικαίωμα στο Μαρούσι να γίνει άκρως απειλητικό. Μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, αλλά με καθοριστικό τρίποντο ο Μπιλλής έδωσε το «φιλί της ζωής» στον Κολοσσό και έκανε το 83-78, 1.05’ πριν το τέλος του αγώνα.
Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε ο Κολοσσός στην Καλλιθέα και έλεγξε με το καλημέρα το ρυθμό του αγώνα… Οι «θαλασσί» είχαν μεγαλύτερο κίνητρο για τη νίκη και αυτό φάνηκε από την ενέργεια που έβγαλαν σε αντίθεση με το Μαρούσι, το οποίο δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στο παρκέ. Η ομάδα του Κούρο Σεγούρα ξεκίνησε με 7-0 και με αιχμή του δόρατος τον Πόλεϊ ξέφυγε με διψήφιο αριθμό (12-2 στο 4’)… Με νέο σερί 9-0(!), ο Κολοσσός ξέφυγε με 21-2 (7.30’), κάνοντας ότι θέλει στο παρκέ του γηπέδου… Το Μαρούσι πλησίασε σε 21-4 και 23-7 στο α’ δεκάλεπτο, στο οποίο κυριάρχησε πλήρως.
Στο β’ δεκάλεπτο, δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα… Με τους «θαλασσί» να έχουν πολυφωνία στο σκοράρισμα, η ροδίτικη ομάδα ξέφυγε με +21 (33-12) και δεν κινδύνευσε ουσιαστικά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Το Μαρούσι έβγαλε μία μια μικρή αντίδραση και μείωσε με τον Μπρίσκοου σε 36-22 (17’), αλλά ο Κολοσσός… επανέφερε την τάξη (41-22 στο 18’). Με κορυφαίο τον Νικολαΐδη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 44-29 στο ημίχρονο.
Στο γ’ δεκάλεπτο αρχικά το Μαρούσι ισορρόπησε το παιχνίδι και μείωσε σε 44-31 (21’), με τον Κολοσσό να απαντάει και να κάνει το σκορ 49-33. Το Μαρούσι όμως απάντησε και με κορυφαίο τον Νικολαϊδη πλησίασε σε 51-43 (24’), όμως ο Κολοσσός πάντα έβρισκε λύσεις όταν οι φιλοξενούμενοι γίνονταν απειλητικοί. Με τον Γκάουντλοκ να σκοράρει όπως θέλει, ο Κολοσσός ξέφυγε εκ νέου με 59-47 και κατάφερε να κλείσει το γ’ δεκάλεπτο με 70-52, μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Ραντούλιτσα.
Το τελευταίο δεκάλεπτο μόνο τυπική διαδικασία δεν ήταν, αφού ο Κολοσσός θυμήθηκε τον κακό του εαυτό… Οι Ροδίτες προηγήθηκαν με +17 (73-56), αλλά το Μαρούσι κατάφερε να μειώσει σε 73-60 και 77-66 με τον Τζούστον στο 34’. Η χαλαρότητα των «θαλασσί» έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (78-69 στο 35’) και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα στη συνέχεια. Με συνεχόμενα τρίποντα το Μαρούσι μείωσε σε 78-75 (37’) και μάλιστα με τρίποντο του Χιλ σε 80-78 (1.21’ πριν το τέλος). Στο πιο καθοριστικό σημείο, ο… αρχηγός του Κολοσσού ήταν εκεί. Ο Μπιλλής με τρίποντη- «βόμβα» έκανε το 83-78 (1.05’ πριν το τέλος) και όλα πήραν το δρόμο τους για να έρθει η νίκη με 89-85. Ο Κολοσσός έκανε τα εύκολα… δύσκολα (δέχθηκε 33 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο), αλλά πήρε αυτό που άξιζε και τώρα περιμένει τη νίκη της Καρδίτσας. Σίτου και Γκάουντλοκ ήταν οι κορυφαίοι των «θαλασσί» με τον Σωτήρη Μπιλλή να βάζει την υπογραφή του στη νίκη του Κολοσσού. Νικολαϊδης, Τζούστον, Μπρίσκοου και Χιλ ξεχώρισαν από το Μαρούσι.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-7, 44-29(ημ.), 68-52, 89-85
Διαιτητές: Τσαρούχα- Τηγάνης- Μπακάλης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγούρα): Γκάουντλοκ 21(1), Ουτόμι, Κολοβέρος 2, Μπραϊκοβιτς 8, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 6(1), Μπιλλής 4(1), Καμαριανός 3, Σίτου 19, Παπαδάκης 3(1), Πόλεϊ 12(2), Περάντες 11(1).
ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Κόζι 5(1), Χιλ 14(3), Στασινός, Τζούστον 16, Μπόγρης, Μπρίσκοου 18(6), Φιλιππάκος, Ραντούλιτσα 7, Νικολαΐδης 18(2), Γούνταρντ 7(1).