«Σκαρφαλώνει» το Ροδίων

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο γυναικείο πρωτάθλημα Δωδεκανήσου τα κορίτσια του Ροδίων Άθλησις, καθώς επικράτησαν το βράδυ της Τρίτης με 3-1 σετ του Ήλιου στο κλειστό του Ροδίων Παιδεία και «αναρριχήθηκαν» στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το Ροδίων Άθλησις «αιφνιδιάστηκε» στο πρώτο σετ, αφού οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο ματς και το κέρδισαν με 25-23, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η ομάδα του Νίκου Μακρή αντέδρασε στο δεύτερο σετ, επικρατώντας με 25-17 και ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ στο τρίτο και καθοριστικό, μετά από πολύ καλή εμφάνιση έκαναν το 2-1 με 25-16. Από τη στιγμή που η γηπεδούχος ομάδα πήρε το προβάδισμα, το τέταρτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το «Ροδίων» να το κερδίζει με 25-18 και να φτάνει στο 3-1 και την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Τα σετ: 1)23-25/35′ 2)25-17/22′ 3)25-16/21′ 4)25-18/23′

Διαιτητές: Κυπριώτης, Πάττας

Ροδίων Άθλησις: Περίδη, Φραντζή, Γιακουμή, Κανέλλη, Τριπολίτη, Μαστρογιάννη, Οικονόμου, Μαλούκου, Καραμαρίτη

Ήλιος: Καζακίδου, Μυτσκίδου, Αγγελή, Μπακούρη, Αζεμάι, Τσακίρογλου