Επιβεβαίωσαν τον τίτλο τους

Θέση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, πήραν από χθες ακόμα τέσσερις ομάδες, μετά από τον Ευκλή και τον Ηρακλή Μαριτσών, που ήταν οι τυχεροί της κλήρωσης.

Ο λόγος για τον ΓΑΣ Ιάλυσο, τον Διαγόρα, την Ρόδο και τον Φοίβο, που πήραν τη νίκη- πρόκριση, σε βάρος του Άρη Αρχαγγέλου, των Ιπποτών, του Απόλλωνα Καλυθιών και του Κλεόβουλου, αντίστοιχα, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί που τους είχε αποδοθεί πριν την έναρξη των χθεσινών αναμετρήσεων.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Άρης Αρχαγγέλου-Ιάλυσος  0-1

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε ο Ιάλυσος από τον Αρχάγγελο, επικρατώντας με 1-0 του Άρη για τη Δ’ φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, σε ένα ματς στο οποίο αγωνίσθηκε με δέκα παίκτες για περισσότερα από 45 λεπτά, όμως κατάφερε να πάρει το ζητούμενο, που ήταν η πρόκριση στους «οκτώ» του θεσμού.

Το ματς ήταν επεισοδιακό αφού είχαμε συμπλοκή παικτών στο 45’ μετά από μαρκάρισμα του Καρπαθάκη στον Ζαρκαδούλα, ενώ δύο φορές ποδοσφαιριστές του Ιάλυσου βρέθηκαν πεσμένοι στον αγωνιστικό χώρο από αντικείμενα που έπεφταν από την κερκίδα.

Ο Άρης ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το ματς, διατηρώντας την υπεροχή στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει σημαντικές φάσεις μπροστά στην εστία του Λουτριώτη. Από την πλευρά του ο Ιάλυσος ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, των παιχνίδι των οποίων και έπαιξε, όμως και αυτός δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά τον Καραγιάννη.

Στο 44’ ο Μαλλιάκας άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, αφού χτύπησε αντίπαλο και αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα. Δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Ιάλυσος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Σπάρταλης έκανε τη σέντρα και ο Χατζηφούντας με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στη συνέχεια ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν κατόρθωσε να φτάσει σε ένα γκολ και να στείλει το ματς στην παράταση.

Διαιτησία: Τσοπανάκης, Σταμ. Γιακουμάκης, Τσέτσος.

Άρης Αρχαγγέλου: Καραγιάννης, Σαχίνης, Πομπού, Γκίκας, Ζαρκαδούλας (88’ Κωστάκης), Πελέκης, Κοντόγιαννος (70’ Λαμπριανός), Κρομύδας, Καλημέρης, Σταμούλης, Μπαιρακτάρης

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Μαλλιάκας, Σταυλάς (30’ λ.τ. Μπελεβέτης), Μαθιός (43’ λ.τ. Χατζηλιόντας), Καρπαθάκης (89’  Μπιγκό), Αθανασίου, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Παφιάκης, Σπάρταλης, Χατζηφούντας

Ιππότες- Διαγόρας: 0-1

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι γνωστή, ωστόσο οι Ιππότες στάθηκαν αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο, προσπαθώντας να περιορίσουν την δραστηριότητα των ποδοσφαιριστών του Διαγόρα.

Μέχρι ενός σημείου τα κατάφεραν, ωστόσο, στο 34ο λεπτό, ο Τσαμπίκος Πεταυράκης έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Ζωγράφου, γράφοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο «γηραιός» διαχειρίστηκε με την εμπειρία του το παιχνίδι, χωρίς να κινδυνέψει από τους γηπεδούχους Ιππότες. Βέβαια ο Διαγόρας είχε αρκετές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκε και έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, όπου έδωσε τη νίκη- πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου στην ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία τους Στέργου Γιακουμάκη και των βοηθών του, Καρκαλιανίδη και Σαρρή.

Ιππότες: Ζωγράφος, Κωνσταντίνου, Ταφάνι, Καρπαθάκης, Έλληνας, Ντούσκου Ε., Ντούσκου Α., Καραγιάννης ( 73ο Καπουράνης), Καραμπάτζος ( 61ο Ζωάννου), Νικηταράς, Τριπολίτης

Διαγόρας: Σαμολαδάς, Προβαρίδης, Θεοδοσίου, Λυμπερόπουλος ( 73ο Γκρίζη), Παπαδημητρίου, Φωτεινής, Μαΐλης ( 89ο Κυπριώτης), Σαλαμαστράκης, Πεταυράκης, Αλιμπάς ( 89ο Κανάρης).

Φοίβος Κρεμαστής- Κλεόβουλος: 3-1

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν το πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, έχοντας την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να δημιουργήσουν τις ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Η υπεροχή του Φοίβου ήταν καθολική και δεν άργησε να ανοίξει το σκορ, με δράση τον Γιώργο Δελαπόρτα (16ο λεπτό), με τον αρχηγό των Κρεμαστενών να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας , αλλά και τα προσωπικά του στο 26ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος, οι Κρεμαστενοί διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους, ωστόσο ο Κλεόβουλος , με γκολ του Μανώλη Χαρίτου στο 81ο λεπτό, μείωσε προσωρινά σε 2-1, ωστόσο ο Δελαπόρτας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς στο 87ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 υπέρ του Φοίβου.

Παράπονα από τη διαιτησία του Αντώνη Παπαβασιλείου, έχουν οι γηπεδούχοι καθώς διαμαρτύρονται για τρεις περιπτώσεις πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς προβλήματα οι βοηθοί του, Αντωνάς και Σταυρούλιας.

Φοίβος: Κεφάλας, Παϊζάνος (81ο Γαργάλης), Λαμάι ( 62ο Σεβδαλής), Τζιβίλογλου, Δελαπόρτας, Γεωργαλλής, Φελεγκάκης, Ορφανίδης, Μπιλιάς, Αρχοντούλης, Μόσχος ( 55ο Φτάκλας).

Κλεόβουλος: Βαρέλης, Γιατσιάτσος, Κουκουτσέλας, Τσελεπίδης, Κακλαμάνος, Συμεωνίδης, Παπαοικονόμου, Γαϊτάνος, Χαρίτος ( 89ο Διακογεωργίου), Κολιοκώστας ( 80ο Αναστασιάδης), Πατσιαούρας ( 46ο Διάκουλας)

Απόλλων Καλυθιών-Ρόδος  1-7

Εύκολο έργο είχε η Ρόδος στις Καλυθιές προκειμένου να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, καθώς επικράτησε με το εντυπωσιακό 7-1 του τοπικού Απόλλωνα.

Το ματς δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής, αφού τα «ελάφια» ήταν ανώτερα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν συνάντησαν κανένα απολύτως πρόβλημα για να φτάσουν στη νίκη-πρόκριση. Το σκορ για τους «πράσινους» άνοιξε μόλις στο 2ο  λεπτό ο Γανωτάκης με κοντινό πλασέ, ενώ τα τέρματα της Ρόδου διπλασίασε ο Γιώργος Καντιμοίρης με σουτ στο 25’. Με το γκολ αυτό η Ρόδος «καθάρισε» ουσιαστικά το ματς και από εκεί και πέρα έκανε και συντήρηση δυνάμεων, χωρίς να αφήσει στην… άκρη το επιθετικό της κρεσέντο.

Στο 40’ ο Σίμου με πλασέ σημείωσε το 3-0 για τη Ρόδο, ενώ δύο λεπτά μετά και πάλι ο Γιώργος Καντιμοίρης ήταν αυτός που «έγραψε» το 4-0. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο Ιμεραλιλάι κέρδισε το πέναλτι σε ανατροπή του εντός της περιοχής, με τον
Θεοδωρέλλη να εκτελεί εύστοχα για το 5-0.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά και αυτό έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν το σκορ σε 1-5 στο 55’ με τον Σπαχίου. Τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα για τη Ρόδο ανέλαβε στη συνέχεια ο Φώτης Χατζηβαλσάμης, καθώς έκανε στο 70’ το 1-6 για την ομάδα του, ενώ στο 80ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ του αγώνα.

Διαιτησία: Κυρίτσης, Μπερδεμπές, Καραγιάννης.

Απόλλων Καλυθιών: Χρυσανθής, Αμερικάνας, Στάθης, Δανάς (13’ λ.τ. Κούρτη), Ταντίκης, Κώστας, Κυριακίδης, Σαββούλης, Τσαγγάρης (46’ Ηλίας), Σπαχίου, Μαχαιρίδης (80’ Ταχραμάνης)

Ρόδος: Ράτζα, Θεοδωρέλλης (70’ Χατζηβαλσάμης), Καμπούρης, Γκάιδας, Γεωργιάδης (46’ Ανυφαντής), Κουρέτα, Ιμεραλιλάι, Γανωτάκης, Γ. Καντιμοίρης, Δήμας (46’ Γιωργάς), Σίμου