Κύπελλο Δωδεκανήσου: Ανατροπή – πρόκριση στο φινάλε

Την πρόκρισή του στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου πανηγυρίζει ο Διγενής Κοσκινού, έπειτα από την νίκη του με σκορ 2-1 επί του Διαγόρα Βατίου στις εγκαταστάσεις του Κορακόνερου.
Οι Κοσκινιάτες παρότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ μέχρι και το 89ο λεπτό, ανέτρεψαν την σε βάρος τους κατάσταση και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων να σκοράρουν.
Το δεύτερο ημίχρονο όμως προσέφερε μεγάλες συγκινήσεις στους φιλάθλους που παρακολούθησαν το παιχνίδι.
Οι Βατενοί του Γιάννη Καμπούρη άνοιξαν το σκορ στο 68ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Βαγγέλης Τρινταφυλλίδης με «τακουνάκι» μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Ο χρόνος κυλούσε και όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι κρατούσαν στα χέρια τους την πρόκριση, ωστόσο, οι ποδοσφαιριστές του Διγενή είχαν άλλη άποψη, καθώς στο 89ο λεπτό έφτασαν στην ισοφάριση με ωραίο πλασέ του Λευτέρη Τσουκαλά.
Οι Κοσκινιάτες έφτασαν στην ολική ανατροπή στο 92ο λεπτό, όταν ο Χετεμάι ανετράπη από τον Ζερβό μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή της αναμέτρησης Αντώνη Παπαβασιλείου να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αντώνης Διακάκης διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Σάββα Γιόνοβιτς.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Διαγόρας Βατίου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς στο 90ο λεπτό ο Ανδρέας Κατσαρής αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.
Διαγόρας Βατίου: Μαυρουδής, Χατζηκώστας, Μιχαλόπουλος, Παπαστεφάνου, Ζερβός, Καραγιάννης, Χατζησάββας ( 61ο Κατσαρής), Τρινταφυλλίδης, Μοσχής ( 53ο Παπουρδάνος), Καπουράνι, Θεοδώρου ( 57ο Δραγάτης)
Διγενής: Μολόχας, Κατσούλης, Κώτης, Ζαχαριάς, Μάνο, Χατζηνικόλας ( 70ο Αμπελάς), Παπασταμάτης, Πλαγγέντης, Χουτεσιώτης (88ο Τσουκαλάς), Διακάκης, Τζουανάκης ( 79ο Χετεμάι).