Ήταν… Κολοσσός για ένα ημίχρονο!

Την ήττα με 93-74 γνώρισε ο Κολοσσός από την Α.Ε.Κ. στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για τη Basket League… Οι “θαλασσί” άντεξαν για ένα ημίχρονο και στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους, που έκαναν τη ζημιά μέσα στη ρακέτα, περιορίζοντας αισθητά τον Γκάουντλοκ. Ο Κολοσσός είχε πολύ καλή παρουσία στα Άνω Λιόσια, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Ουτόμι, ενώ οι Τίλμαν και Κουζμίνσκας, έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στους Ροδίτες. Η Α.Ε.Κ. ξεκίνησε δυναμικά (5-2), αλλά ο Κολοσσός βρήκε λύσεις και έπαιξε την «Ένωση» στο τέμπο της… Το σκορ έγινε 7-11 (4’), με τις δύο ομάδες να βγάζουν πολύ ωραίες φάσεις, σε παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 18-13 (6’), αλλά ο Κολοσσός επέστρεψε και με τον Ουτόμι πέρασε μπροστά (18-19 στο 7’). Με τρίποντο του Μπιλλή, η ομάδα του Κούρο Σεγούρα προηγήθηκε με 20-24, αλλά η Α.Ε.Κ. βρήκε λύσεις και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με 27-26.
Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε το σκηνικό του αγώνα… Η ομάδα του Πλάθα έκανε το 31-26, αλλά οι «θαλασσί» προσπέρασαν ξανά με τον Ουτόμι (31-32 στο 13’). Στη συνέχεια το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο, με τον Κολοσσό να προηγείται με +3 (42-45), αλλά τον Κουζμίνσκας να δίνει πολλές λύσεις στην Α.Ε.Κ. και με σερί 9-2, το ημίχρονο τελείωσε με 51-47. Η Α.Ε.Κ. στο α’ ημίχρονο ήταν σαφές ότι μετέφερε το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, θέλοντας να χτυπήσει στις αδυναμίες του Κολοσσού στο «ζωγραφιστό».
Στο β’ ημίχρονο ο Κολοσσός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 53-53 με Μπραϊκοβιτς και Περάντες στο 24’, με την Α.Ε.Κ. όμως να παίρνει πόντους από τους Τίλμαν, Ράντλ και Χατζηδάκη και να κάνει σερί 10-0 (63-53 στο 26’), με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφιο αριθμό. Οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους, με τον Κολοσσό να δυσκολεύεται αισθητά (65-54 στο 28’). Η Α.Ε.Κ. επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και με επιμέρους σκορ 24-11, ξέφυγε με +17 (75-58 στο 30’) και τελείωσε ουσιαστικά από νωρίς το παιχνίδι.
Το τελευταίο «κομμάτι» του αγώνα είχε τυπική σημασία, αφού το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους γηπεδούχους… Ο ρυθμός έπεσε (77-61 στο 32’ και 81-65 στο 35’), η ψαλίδα μεγάλωσε (83-65 στο 36) και η μέγιστη τιμή ήταν το 90-66 (στο 38’), με τον Κολοσσό να μειώνει σε 91-74 και το παιχνίδι να τελειώνει με +19 (93-74) για την «Ένωση», που είχε κορυφαίος τους Τίλμαν, Κουζμίνσκας και Καράμπελα. Από τον Κολοσσό ξεχώρισε στο α’ ημίχρονο ο Ουτόμι.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 27-26, 51-47(ημ.), 75-58, 93-74
Διαιτητές: Μαρινάκης- Ζακεστίδης- Ρίζος
Α.Ε.Κ. (Πλάθα): Τίλμαν 24, Χολ 2, Ραντλ 12(3), Καράμπελας 6, Φλιώνης, Νετζήπογλου 3, Χατζηδάκης 6, Κουζμίνσκας 18(1), Μακλέμορ 5(1), Κουζέλογλου 9(1), Ματαλιωτάκης 2, Μακρέι 6.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγούρα): Γκάουντλοκ 8, Τζόργκενσεν 7(1), Ουτόμι 15(4), Κολοβέρος 5(1), Μπραϊκοβιτς 11, Παπαγιάννης 3, Χατζηνικόλας, Μπιλλής 5(1), Καμαριανός 6, Γόντικας 3, Πόλεϊ 4, Περάντες 7.