Η Φαίη Μίχου και ο Κυριάκος Τεφτσής ήταν οι νικητές του Τουρνουά μπιτς βόλεϊ για μικτές ομάδες που διοργάνωσε  η Τοπική Επιτροπή Βόλεϊ Δωδεκανήσου αφού στον μεγάλο επικράτησαν στον τελικό με 2-0 σετ (21-18,21-15) των Νεφέλη Δικαστοπούλου/Νικόλα Αρβανίτη. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Μαρία Βομβύλα/Μάνος Τάκος νικώντας στον μικρό τελικό τους Αγγελική Αγγελή και Μιχάλη Γεράκη.

Η επιτυχημένη διοργάνωση που πραγματοποιήθηκε το περασμ΄ςνο σαββατοκύριακο στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο «Καλλιπάτειρα», ήταν ο 3ος σταθμός του φετινού Πανδωδεκανησιακού Πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ και είχε την στήριξη της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, της ναυτιλιακής εταιρίας BLUE STAR FERRIES, του Δημοτικού Οργανισμού Πολιτισμού και Αθλητισμού Ρόδου, του Δήμου Κω και των επιχειρήσεων ‘10GR Hotel & Wine Bar’, ‘BARDOS WOOD – Εμπόριο Ξυλείας, ‘Ιβίσκος -Fine Foods’, ‘Ξυλοσοφία – ξυλουργικές εργασίες’, ‘Hedera Print House’, ‘Vargas Sport’, ‘Κυριακούλης – Νερά Μήλος’, ‘Exis – sport events’, ‘Ψητόπολις – ψητοπωλείο’, ‘Αντώνης – γενικές οικοδομικές εργασίες’ ‘G-Liv, Γιώργος Λιβανόπουλος – Εμπόριο τουριστικών ειδών’ και CIEL café.

Επόμενα ραντεβού για το Δωδεκανησιακό σιρκουί μπιτς βόλεϊ είναι στις 24 και 25 Αυγούστου στην Κω το 3ο τουρνουά Ανδρών-Γυναικών και στις 31/8-1/9  το τελικό τουρνουά του Πανδωδεκανησιακού Πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ.

Ακολουθούν η τελική κατάταξη και τα αποτελέσματα του τουρνουά:

Τελική Κατάταξη

1η θέση:   Φαίη Μίχου/Κυριάκος Τεφτσής

2η θέση:   Νεφελη Δικαστοπουλου/Νικολας Αρβανίτης

3η θέση:   Μαρία Βομβυλα/Μάνος Τάκος

4η θέση:  Αγγελική Αγγελή/Μιχάλης Γεράκης

5η θέση:   Ανθή Γκίκα/Σεβαστός Φιλίππου

Ασημίνα Προβατοπούλου/Στέλιος Χαριστής

Ελισάβετ Αμορανίτη/Λένσι Ορμενάι

Ραφαηλία Κουφομανώλη/Γιάννης Φλεβάρης

9η θέση:   Πάολα Σουσάρι/Γιώργος Γκιζέττης

Κατερίνα Χανιωτάκη/Αλέξανδρος Πάντσος

Αγάπη Ευθυμίου/Δημήτρης Καλιόζης

Ρέα Κυπριώτη/Γιάννης Λάλουσης

13η θέση: Κέλυ Δαουτοπούλου/Στάθης Μαθιουδάκης

Κατερίνα Χειμωνέττου/Σταύρος Σμαραγδιού

Αλίκη Μαλλιάκα/Βασίλης Γκλάρας

Ελένη Γιακουμάκη/Γιώργος Καζαντζάκης

Αγώνες ομίλων

Σουσάρι/Γκιζέττης-Χανιωτάκη/Πάντσος 2-1 (21-16,16-18,15-09)

Βομβυλα/Τάκος-Δαουτοπούλου/Μαθιουδάκης 2-0 (21-12-21-12)

Κουφομανώλη/Φλεβάρης-Χειμωνέττου/Σμαραγδιού 2-0 (21-14-21-07)

Γκίκα/Φιλίππου -Κυπριώτη/Λάλουσης 2-0 (21-17,21-13)

Προβατοπούλου/Χαριστής-Μίχου/Τεφτσής 0-2 (10-21,21-23)

Αμορανίτη/Ορμενάι-Μαλλιάκα/Γκλάρας 2-0 (21-12,21-14)

Ευθυμίου/Καλιόζης-Γιακουμάκη/ Καζαντζάκης 2-0 (21-17,21-12)

Δικαστοπουλου/Αρβανίτης-Αγγελή/Γεράκης  2-0 (21-15,21-11)

Ταμπλό νικητών (οι νικητές κατακτούν την 1η θέση στον όμιλο και οι ηττημένοι τη 2η)

Σουσάρι/Γκιζέττης-Βομβυλα/Τάκος 0-2 (12-21,12-21)

Κουφομανώλη/Φλεβάρης-Γκίκα/Φιλίππου  2-0 (22-20,21-19)

Μίχου/Τεφτσής-Αμορανίτη/Ορμενάι 2-0 (21-17,2117)

Ευθυμίου/Καλιόζης-Δικαστοπουλου/Αρβανίτης 0-2 (12-21,16-21)

Ταμπλό ηττημένων (οι νικητής κατακτούν την 3η θέση στον όμιλο και οι ηττημένοι τη 13η στο τουρνουά)

Δαουτοπούλου/Μαθιουδάκης-Χανιωτάκη/Πάντσος 0-2 (17-21,13-21)

Κυπριώτη/Λάλουσης-Χειμωνέττου/Σμαραγδιού 2-1 (21-19,15-21,15-10)

Μαλλιάκα/Γκλάρας-Προβατοπούλου/Χαριστής 1-2 (13-21,22-20,08-15)

Αγγελή/Γεράκης -Γιακουμάκη/ Καζαντζάκης 2-0 αα

Προκριματική φάση (12 ομάδες): Οι νικητές προκρίνονται στα προημιτελικά (8αδα) και οι ηττημένοι κατατάσσονται στην 9η θέση)

Σουσάρι/Γκιζέττης-Αγγελή/Γεράκης  1-2 (21-18,17-21,08-15)

Γκίκα/Φιλίππου -Χανιωτάκη/Πάντσος 2-0 (21-16,21-19)

Αμορανίτη/Ορμενάι-Κυπριώτη/Λάλουσης 2-0 αα

Ευθυμίου/Καλιόζης-Προβατοπούλου/Χαριστής 0-2 (17-21,18-21)

Προημιτελική φάση (8 ομάδες): Οι νικητές προκρίνονται στους ημιτελικούς (4αδα) και οι ηττημένοι κατατάσσονται στην 5η θέση)

Βομβυλα/Τάκος-Προβατοπούλου/Χαριστής 2-1 (21-10,18-21,15-08)

Δικαστοπουλου/Αρβανίτης-Γκίκα/Φιλίππου  2-1 (19-21,21-07,15-11)

Μίχου/Τεφτσής-Αμορανίτη/Ορμενάι 2-1 (19-21,21-16,15-10)

Κουφομανώλη/Φλεβάρης-Αγγελή/Γεράκης  1-2 (22-24,21-15,09-15)

Ημιτελικοί

Δικαστοπουλου/Αρβανίτης – Βομβυλα/Τάκος 2-0 (21-15,23-21)

Μίχου/Τεφτσής- Αγγελή/Γεράκης  2-0 (21-12,21-18)

Μικρός Τελικός (3η – 4η θέση)

Βομβυλα/Τάκος – Αγγελή/Γεράκης 2-1 (16-21,21-18,15-11)

Τελικός (1η – 2η θέση)

Δικαστοπουλου/Αρβανίτης-Μίχου/Τεφτσής 0-2 (18-21,15-21)

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ