Γ’ Εθνική Κατηγορία: Π.Ο. Τριγλίας, Θεσπρωτός και Ιωνικός στην Football League!

Ιστορία έγραψαν οι Π.Ο. Τριγλίας και Θεσπρωτός, καθώς κατέκτησαν την άνοδο στην Football League, για πρώτη φορά στην ιστορία τους, ενώ ο Ιωνικός Νικαίας είναι ο τρίτος της… παρέας που προβιβάστηκε.
Η ομάδα της Χαλκιδικής επικράτησε 1-0 του Νέστου στην Χρυσούπολη, με το 0-0 του πρώτου αγώνα να της δίνει το εισιτήριο από τα μπαράζ ανόδου των δευτεραθλητών της Γ’ Εθνικής. Το χρυσό τέρμα της Π.Ο. Τριγλίας πέτυχε στο 45ο λεπτό ο Ντούνγκα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
Στην Ηγουμενίτσα, ο Θεσπρωτός πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τις επαγγελματικές κατηγορίες, καθώς επικράτησε και στο δεύτερο αγώνα της Νίκης Βόλου. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν επικρατήσει στο Πανθεσσαλικό με 1-0 και στον επαναληπτικό, ο Μπίκας με δύο γκολ (43ο , 86ο λεπτό) τους έστειλε στην Football League, για πρώτη φορά στην ιστορία τους.
Ο Ιωνικός Νικαίας από την πλευρά του, μετά το ισόπαλο 2-2 με τον Αιολικό στην Μυτιλήνη, επικράτησε στην έδρα του με σκορ 2-0 και επιστρέφει στις επαγγελματικές κατηγορίες της χώρας μας μετά από οκτώ ολόκληρα χρόνια.
Τα γκολ για τους Νικαιώτες σημείωσαν οι Μουστάκης ( 16ο λεπτό) και Κουιρουκίδης (36ο λεπτό).
Το τέταρτο εισιτήριο για την Football League θα κριθεί την Τετάρτη με την Καλαμάτα να υποδέχεται τον Διαγόρα, με τον «γηραιό» να έχει το προβάδισμα έπειτα από την εντός έδρας νίκη του με σκορ 1-0.
Ευχή όλων είναι ο Διαγόρας να… τελειώσει την δουλειά και να προβιβαστεί, ακολουθώντας την Π.Ο. Τριγλίας, τον Ιωνικό Νικαίας και τον Θεσπρωτό στην Football League.