“Απόδραση” Κολοσσού με υπογραφή Μομίροφ!

Κολοσσάρα και στο Λαύριο με υπογραφή του Στέφαν Μομίροφ! Με επιμέρους σκορ 12-2 και δύο απίστευτα τρίποντα του Σέρβου γκαρντ στο τέλος, οι Ροδίτες κέρδισαν στο εξ αναβολής παιχνίδι το Λαύριο με 84-81 και «κλείδωσαν μία θέση στην πρώτη τετράδα. Απόλυτα μοιρασμένο ήταν το α’ ημίχρονο στο Λαύριο… Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα, με τον Κολοσσό όμως να επιβάλλει το ρυθμό του στο β’ δεκάλεπτο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προηγήθηκε 5-2 με πέντε πόντους του Αμινού και 8-4 με γκολ-φάουλ του Κακλαμανάκη. Οι «θαλασσί» αντέδρασαν με Μίλερ και Μόμίροφ (8-9 στο 5’), με το Λαύριο να ανεβάζει στροφές μετά το 12-13. Συγκεκριμένα έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε 21-13 με τρίποντο του Βον στο 8’. Το 21-13 και το 24-16 (+8) ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο α’ δεκάλεπτο (24-18) για το Λαύριο, που είχε 4/6 τρίποντα και κορυφαίο τον Κακλαμανάκη.
Στο β’ δεκάλεπτο, το Λαύριο ξεκίνησε με τρίποντο του Περσίδη (27-18), αλλά από κει και πέρα ο Κολοσσός βελτίωσε αισθητά την άμυνα του και άρχισε να δημιουργεί προβλήματα στην ομάδα της λαυρεωτικής. Με πολυφωνία στο σκοράρισμα αρχικά και στη συνέχεια με τον Φλόιντ να δίνει λύσεις το 27-18 έγινε 29-35 (συνολικό σερί 2-17), με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να παρουσιάζει μία εξαιρετική εικόνα σε άμυνα και επίθεση. Το Λαύριο συνήλθε και με τον Γερομιχαλό μείωσε σε 35-37, ενώ προσπέρασε με τον Αμινού (40-39) και έκλεισε το ημίχρονο με +2 (43-41 με τρίποντο του Ουίλιαμς). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο α’ ημίχρονο, ο Κολοσσός πήρε σχεδόν τα διπλάσια ριμπάουντ (12-23), ωστόσο ο Μουράτος πρόλαβε και μοίρασε 7 ασίστ, με τους Ροδίτες να έχουν θέματα αμυντικής φύσεως.
Στο γ’ δεκάλεπτο το Λαύριο ήταν καλύτερο μέχρι και τα μέσα… Με τους Βον και Κακλαμανάκη να σκοράρουν, οι γηπεδούχοι έκαναν το σκορ 48-41 και 52-43 με καλάθι του Μουράτου. Ο Φλόιντ το πήρε προσωπικά και μείωσε σε 52-48, ενώ συνέχεια ο Ξανθόπουλος κράτησε μέσα στο παιχνίδι τους «θαλασσί» (55-53 στο 26’). Ο Κολοσσός μάλιστα πλησίασε στον πόντο (59-58) και ισοφάρισε με τρίποντο του Μαργαρίτη (61-61) για να απαντήσει ο Νικολαΐδης και να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 64-61.
Στην τελευταία περίοδο ο Γ.Σ. Λαυρίου έδειξε τη διάθεσή να ξεφύγει στο σκορ και να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Με τους Νικολαΐδη και Αμινού, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 8-2 και έκαναν το σκορ 72-63, όμως ο Κολοσσός επέστρεψε και μείωσε σε 72-68 με τρίποντο του Μπιλλή και προσπάθεια του Ποτ. Οι Ροδίτες με δύο βολές του Ποτ πλησίασαν σε 74-72, ενώ ο Σάβατζ διαμόρφωσε το 76-72 για να αστοχήσει σε δύο καθοριστικές βολές ο Ποτ (3.02’ πριν το τέλος). Ο Μουράτος (2.07’ πριν τη λήξη) έκανε το 79-72 και έδωσε καθαρό προβάδισμα νίκης στο Λαύριο, ωστόσο υπολόγισαν χωρίς τον Κολοσσό. Ο Σλαφτσάκης με δίποντο μείωσε σε 79-74 για να ακολουθήσει άστοχο τρίποντο του Νικολαΐδη και 2/2 βολές του Ποτ για το 79-76 (1.16’ πριν το τέλος). Ο Μουράτος έκανε λάθος στο 1.09 και ο Μομίροφ με τρίποντο στο 1.04 ισοφάρισε σε 79-79. Ο Βον αστόχησε σε τρίποντο και στα 22’ ο Μομίροφ ξανά με τρίποντο έκανε το 79-82, ενώ ο Μουράτος με 2/2 βολές μείωσε σε 81-82 (στα 17’’). Ο Φλόιντ στα 10’’ διαμόρφωσε το τελικό 81-84, αφού ο Μουράτος αστόχησε σε τρίποντο στα 4” για το Λαύριο. Τεράστια νίκη, με επικό φινάλε για τους Ροδίτες…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-18, 43-41(ημ.), 64-61, 81-84
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.- Κατραχούρας- Θεονάς
Γ.Σ. ΛΑΥΡΙΟΥ (Σερέλης): Βον 13(2), Σάβατζ 5(1), Νικολαΐδης 7(1), Μουράτος 11(1), Αμινού 11(1), Πιλάβιος, Ουίλιαμς 6(2), Κακλαμανάκης 19, Περσίδης 3(1), Γερομιχαλός 6(2), Βουλγαρόπουλος.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 9(1), Καμπούρης, Μομίροφ 9(3), Ουίλιαμς 9(1), Μαργαρίτης 5(1), Μπιλλής 3(1), Μίλερ 7, Φλόιντ 20(1), Χατζηδάκης 2, Σλαφτσάκης 8, Ποτ 12.