Εξαιρετική η Ρόδος, σπουδαία νίκη στην Κρήτη!

Μεγάλη και παλικαρίσια νίκη της Ρόδου στο ”Παγκρήτιο”. Οι ”πράσινοι” κέρδισαν με 1-0 τον Εργοτέλη στο Ηράκλειο και επέστρεψαν μετά από καιρό στις νίκες. Τα ”ελάφια” είχαν εξαιρετική παρουσία στην Κρήτη και έκαναν το πρώτο τους ”διπλό” για φέτος, ενώ σημείωσαν την πρώτη τους νίκη για το 2022. Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου έπαιξε ψυχωμένα, κράτησε το μηδέν παθητικό όταν χρειάστηκε και με το γκολ του Σουλάι στο 24ο λεπτό, πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη και για βαθμολογικούς και για ψυχολογικούς λόγους. Η νίκη αυτή αποκτά μεγαλύτερη σημασία αν αναλογιστεί κανείς ότι επιτεύχθηκε με αρκετές απουσίες, με τους Ροδίτες να επιστρέφουν νικητές και να βλέπουν το μέλλον τους πιο αισιόδοξο, αφού «χρωστούν» και τρία ματς, εκ των οποίων τα δύο στη Ρόδο.
Στο β’ ημίχρονο οι Κρητικοί συνέχισαν να έχουν μία ανούσια κατοχή την οποία δεν μπορούσαν να μετατρέψουν σε κάποια επικίνδυνη φάση, εκτός από εκείνη με το απευθείας φάουλ του Μπουρσέλη στο 90′ που απέκρουσε ο Θεοδωράκης. Για τη Ρόδο αυτή ήταν η πρώτη νίκη μετά από τρεις ήττες και για τον Εργοτέλη η πρώτη ήττα, μετά από πέντε ματς. Η Ρόδος ”’εβγαλε” αντίδραση την κατάλληλη στιγμή, η προσπάθεια της ήταν ομαδική και έδειξε ότι έχει παλμό, παρά τα αρνητικά τελευταία αποτελέσματα. Έτσι, πανηγύρισε το ”τρίποντο” και είναι αποφασισμένη να ανέβει βαθμολογικά…
Γ.Σ. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης, Σαρρής (84′ Κόλα), Πέϊος, Μίκο, Βουτσάς, Κωστανάσιος, Κοκκίνης (84′ Αλεξάκης), Χοσάμ (46′ Πατρινός), Κόνρααντ.
ΡΟΔΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Σουλάι, Σαλάμ, Μπότος, Χιούσι, Μάρκοβιτς, Καψάλης, Μαρτσάκης, Γκαρσία (86′ Δελαπόρτας), Αδαμάκης, Βουργουντζής (72′ Νικολόπουλος).