Ο Διαγόρας ε(χ)ασε την ευκαιρία!

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο Διαγόρας κόντρα στον Ηρόδοτο, σ’ ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι για την παραμονή των δύο ομάδων στη Super League 2… Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν στο σκορ, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το «τρίποντο», παραμένοντας με μία νίκη σε εννέα ματς στη Ρόδο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Λαμπίρη, ωστόσο η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού ισοφάρισε με τον Χαλκιαδάκη και η μάχη για την παραμονή θα συνεχιστεί μέχρι το τέλος. Οι Κρητικοί ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν, ωστόσο ο Διαγόρας κόντρα στη ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ με πλασέ του Λαμπίρη. Ο Ηρόδοτος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 65ο λεπτό, παίρνοντας το βαθμό της ισοπαλίας και συνεχίζοντας την καλή του πορεία τον τελευταίο καιρό.
ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ:
7′ Ωραίο σουτ του Αργκιλέσι, πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!
11′ Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο. Ο Ποζατζίδης βρήκε ωράια με κάθετη πάσα τον Μακρυδάκη, ο Μπίντσης όμως τον νίκησε! Στην επαναφορά ο Χαλκιαδάκης επιχείρησε σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο πορτιέρο του Διαγόρα!
14′ Νέα μεγάλη ευκαιρία! Ο Κόρτσαμ βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, ο Μπίντσης είπε και πάλι «όχι»!
24′ ΓΚΟΛ ΔΙΑΓΟΡΑΣ και 1-0… Οι γηπεδούχοι κάνουν το 1-0, με πλασέ του Λαμπίρη.
26′ O Τάτσης επιχειρεί ένα σουτ, διώχνει ο Δήμιζας!
32′ Κόρνερ για τον Ηρόδοτο, ο Ανραούτογλου πιάνει μια καλή κεφαλιά, διώχνει τελευταία στιγμή ο Ρουγκάλας!
45′ Ο Μακρυδάκης απειλεί με πλασέ, πάνω από το οριζόντιο η μπάλα!
57′ Ο Μακρυδάκης εκμεταλλεύεται λάθος του Μουμίν, σουτάρει, άουτ η μπάλα!
65′ ΓΚΟΛ ΗΡΟΔΟΤΟΣ και 1-1… Ο Μακρυδάκης γύρισε ωραία για τον Χαλκιαδάκη που ήταν σε θέση βολής και έφερε το ματς στα ίσια!
81′ Ο Γκόμεζ εκτελεί φάουλ, Κεφαλιά Κυριακίδη, λίγο άουτ! Μια ακόμα καλή στιγμή για τον Ηρόδοτο!
82′ Ο Μακρυδάκης πιάνει ένα δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Μπίντσης μπλοκάρει!
84′ Γύρισμα Αρναούτογλου για το Μακρυδάκη, έδιωξε δύσκολα ο Μπίντσης!
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Τοπάλ, Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Τάτσης, Γιώργου, Μουμίν, Λαμπίρης (78′ Παραστατίδης), Τσιαντούλας (91′ Σάιμπερτ), Σινγκ (86′ Μπούμπας), Μπαστιάνος.
ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Δήμιζας, Γκόμεζ, Καντέ, Κυριακίδης, Μακρυδάκης (88′ Αποστολίδης), Κόρτσαμ, Ποζατζίδης, Βρεττός, Αργκιλέσι, Αρναούτογλου, Χαλκιαδάκης (90′ Γκίνη).