Ιάλυσος: Φορτώθηκε ξανά αχρείαστη πίεση

Με σκυμμένα κεφάλια και με την παραδοχή, πως έχασαν μία μοναδική ευκαιρία να διαγράψουν οριστικά το κακό ξεκίνημά τους στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, έφυγαν από το γήπεδο της Γαστούνης οι ποδοσφαιριστές του Ιάλυσου. Η ήττα των «τοξοβόλων» από τον τοπικό Αίαντα με 2-1 για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης ισοδυναμεί μ’ ένα «τζάμπα» πισωγύρισμα, με τον προπονητή Βαγγέλη Χαντέ να καταγράφει ξανά τις «παιδικές ασθένειες», που «πλήγωσαν» την ομάδα του τις πρώτες τρεις αγωνιστικές.
Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου δέχθηκαν στα πρώτα λεπτά του κυριακάτικου παιχνιδιού ένα φθηνό τέρμα, δίνοντας το δικαίωμα στον αντίπαλό τους να κερδίσει αυτοπεποίθηση, δεν βρήκαν τον τρόπο να μετουσιώσουν σε καθαρές ευκαιρίες τη συντριπτική υπεροχή τους, ενώ είδαν τα πράγματα να στραβώνουν ακόμα περισσότερο στις αρχές της επανάληψης. Αρχικά στο 52’, όταν έχασαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον μέσο Γιώργο Γεωργιάδη, στη συνέχεια στο 60’, όταν από νέο λάθος της άμυνάς τους, δέχθηκαν δεύτερο γκολ και τέλος στο 72’, όταν απώλεσαν πέναλτι με τον Καρπαθάκη.
Το γκολ του νεαρού Βασίλη Σάββα στο 88’ ήρθε αργά για να αναπτερώσει τις ελπίδες του Ιάλυσου για την κατάκτηση έστω του βαθμού της ισοπαλίας και μοιραία, η τέταρτη ήττα σε πέντε παιχνίδια αυξάνει την πίεση στους «ερυθροκίτρινους» και του αναγκάζει να αντιμετωπίσουν το επικείμενο εντός έδρας ντέρμπι με τη Ρόδο ως πρόωρο τελικό.
Το παρήγορο για τον Βαγγέλη Χαντέ είναι πως η αποστολή, η οποία διανυκτερεύσει απόψε στην Αθήνα, θα επιστρέψει αύριο στη βάση της υγιής, ενώ ο Γιώργος Γεωργιάδης θα έχει τη δυνατότητα να εκτίσει την ποινή του στο παιχνίδι της 2ης φάσης του Κυπέλλου Δωδεκανήσου με αντίπαλο την Αδελφοσύνη, την Τετάρτη στο γήπεδο των Αγίων Αποστόλων.