Γ’ Εθνική Κατηγορία: Λύγισε στην Νίκαια

Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε ο ΓΑΣ Ιάλυσος στο γήπεδο της Νίκαιας από τον τοπικό Ιωνικό, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ο όμιλο.
Οι «τοξοβόλοι» του Μάρκου Στεφανίδη άντεξαν μέχρι το 75ο λεπτό, όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τέρμα του Αργυρίου, με τον Καμαρά να διαμορφώνει το 2-0 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον γηπεδούχο Ιωνικό Νικαίας να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας στο χώρο της μεσαίας γραμμής, προσπαθώντας να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του ΓΑΣ Ιάλυσος.
Οι «τοξοβόλοι» από την πλευρά τους, κοίταξαν πρώτα να κλείσουν τους διαδρόμους προς την εστία τους και στην συνέχεια αναζητούσαν χώρους για να αντεπιτεθούν.
Η ομάδα του νησιού μας αμύνθηκε πολύ σωστά και δεν άφησε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους να τους επιλύσουν, εκτός από λίγες περιπτώσεις και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιωνικός Νικαίας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και πίεσε την εστία του ΓΑΣ Ιάλυσος, προκειμένου να ανοίξει το σκορ με τους «τοξοβόλους» να έχουν κλειστή την άμυνά τους.
Όσο περνούσαν τα λεπτά η πίεση των γηπεδούχων μεγάλωνε και τελικά στο 75ο λεπτό βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με διαγώνιο σουτ του Αργυρίου.
Ο Ιωνικός από εκείνο το χρονικό σημείο, έλεγξε το παιχνίδι, με τον ΓΑΣ Ιάλυσος να προσπαθεί να βγει στην επίθεση για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως μεγάλη επιτυχία.
Η αναμέτρηση μπήκε στις καθυστερήσεις, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν και δεύτερο τέρμα στο 94ο λεπτό, με κεφαλιά του Καμαρά διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.
Τα γκολ
75ο λεπτό, φάση διαρκείας στην εστία του ΓΑΣ Ιάλυσος, η μπάλα έφτασε στον Αργυρίου που με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0 για τον Ιωνικό Νικαίας
94ο λεπτό, ο Καμαρά με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους.
Ιωνικός Νικαίας: Λέτσο, Προβατίδης, Μεϊμάρογλου(70ο Κατσικιάς), Παντελίδης, Ζαφειρίδης (89ο Κυριακίδης), Κρητικός, Καραλής (47ο Καμαρά), Ζέλο, Αργυρίου, Σαπαλίδης, Πέεφ.
ΓΑΣ Ιάλυσος: Χειμωνέττος, Παφιάκης, Βαλιτζό, Καρπαθάκης, Σπάρταλης, Σταυλάς (72ο Μόσχος), Δελαπόρτας, Ρεκλείτης, Αρχοντούλης, Χατζηφούντας (53ο Αχείμαστος), Λίτσος ( 86ο Φυλακούρης).