ΚΟΛΟΣΣΑΡΑ στην Αμαλιάδα!

Απίστευτος Τρέβορ Ρέλεφορντ, απίστευτη νίκη του Κολοσσού! Με τον Τρέβορ Ρέλεφορντ να κάνει πράγματα και θαύματα και να πετυχαίνει 35 πόντους, οι «θαλασσί» κέρδισαν με 71-68 στην Αμαλιάδα, ανατρέποντας διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο, αφού έχαναν με 40-25! Με μοναδική εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ροδίτες «γύρισαν» το παιχνίδι και θριάμβευσαν, εξασφαλίζοντας σε μεγάλο βαθμό μία θέση στα πλέι-οφ.
Καταστροφικό ήταν το α’ ημίχρονο για τον Κολοσσό… Οι «θαλασσί» μετά το 7’ δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του Κόροιβου Αμαλιάδας, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια με +15, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Βασιλόπουλο (14π) και Τσάπιν (9π). Το 5-2 (2’) έγινε 7-9 με δίποντο του Μακ Γκι και αυτή ήταν και η τελευταία φορά που πέρασε μπροστά στο σκορ ο Κολοσσός μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια ο Βασιλόπουλος πήρε το όπλο του και το 10-10, έγινε 21-10 μ’ ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα των γηπεδούχων. Είναι χαρακτηριστικό ότι από τους 21 πόντους ο Βασιλόπουλος είχε σημειώσει 10, με τον Ρέλεφορντ να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου για τον Κόροιβο, έχοντας βοήθεια στο σκοράρισμα από τον Μακ Γκι. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πάντως συνήλθε και μείωσε με Ρέλεφορντ και Ντέιβις σε 21-17, αλλά ο Κόροιβος πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τους Ροδίτες. Με μία βολή του Χαριτόπουλου το σκορ έγινε 29-17 (13’), ενώ με δίποντο του Βασιλόπουλου η ψαλίδα άνοιξε στο +13 (34-21 στο 17’). Οι «θαλασσί» μείωσαν με τον Ρέλεφορντ σε 34-25, αλλά με «κολλητά» τρίποντα των Χαριτόπουλου και Τρότερ το σκορ έγινε 40-25 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Στο β’ ημίχρονο ο Κολοσσός ξεκίνησε πολύ δυναμικά και μπήκε από τα αποδυτήρια κάνοντας σερί 0-8 και μειώνοντας σε 40-33, με έξι πόντους του Ρέλεφορντ. Το γεγονός αυτό ανάγκασε το Χάρη Μαρκόπουλο να πάρει τάιμ-άουτ για να σταματήσει το ρυθμό των «θαλασσί». Ο Τρότερ με τρίποντο έδωσε ανάσα στον Κόροιβο (43-33 στο 23’), ωστόσο ο Ρέλεφορντ έμοιαζε ασταμάτητος και χάρη σ’ αυτόν, ο Κολοσσός παρέμενε μέσα στο παιχνίδι. Με δική του προσπάθεια το σκορ έγινε 47-42 (27’), ενώ οι Ροδίτες έκλεισαν το γ’ δεκάλεπτο στο -7 (51-44). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε την τελευταία προσπάθεια να γυρίσει το παιχνίδι και μείωσε με τον Λιούις σε 51-47 (33’) και με τον Σαλούστρο σε 55-54 (35’). Το άγχος πέρασε στους γηπεδούχους και οι Ροδίτες με τρίποντο του Λιούις και δίποντο του Ντέιβις όχι μόνο πέρασαν μπροστά, αλλά έκανε και το 55-59 στο 36’, ενώ με τρίποντο ο Γεωργαλλής διαμόρφωσε το 55-62. Ο Κόροιβος κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Χαριτόπουλο σε 62-62 (1.23’ πριν το τέλος), ωστόσο το τρίποντο του Ρέλεφορντ έκανε το σκορ 62-65 (1.03’ πριν τη λήξη), ενώ στις βολές οι «θαλασσί» δεν αστόχησαν ποτέ και η νίκη ήρθε στη Ρόδο.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-12, 40-25(ημ.), 51-44, 68-71
Διαιτητές: Σχινάς- Σταματόπουλος- Μαγκλογιάννης
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 12(2), Κόβατς, Τρότερ 13(2), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 4, Βασιλόπουλος 18(1), Τσάπιν 17(1), Χάρις 4.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Μπιλλής, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 7, Γεωργαλλής 3(1), Λίντεν, Ρέλεφορντ 35(2), Αχόνεν, Σαλούστρος 10, Μακ Γκι 8, Λιούις 8(1).