“Έπεσε” με ψηλά το κεφάλι ο Κολοσσός!

Στις λεπτομέρειες ηττήθηκε ο Κολοσσός στα Άνω Λιόσια από την Α.Ε.Κ. με 95-89, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής στη Basket League. Οι Ροδίτες προσπάθησαν φιλότιμα, αλλά η Ένωση βρήκε λύσεις με τους Ουίλιαμς και Γόντικα στα κρίσιμα σημεία, παίρνοντας τη νίκη. Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε η Α.Ε.Κ., η οποία προηγήθηκε 8-0 (2’) με τους Γόντικα και Ουίλιαμς να πετυχαίνουν από τέσσερις πόντους. Ο Κολοσσός συνήλθε γρήγορα και με τους Μορέιρα, Ντίξον και Κατσίβελη πέρασε μπροστά με 10-11. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν καλύτερη στο α’ ημίχρονο (17-13 στο 8’), ξέφυγε με +7 (23-16) για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με τρίποντο του Χρυσικόπουλου (23-19). Ο ρυθμός στο παιχνίδι ανέβηκε κι άλλο (26-20 στο 11’), με την Α.Ε.Κ. να έχει λύσεις (29-23 στο 12’), αλλά τους «θαλασσί» με ηγέτη τον Σταρκς να ισοφαρίζουν σε 32-32 (13.30’). Μάλιστα με συνεχόμενους πόντους, ο Αμερικανός έδωσε προβάδισμα στη ροδίτικη ομάδα (32-35). Από κει και πέρα το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο (40-37 και 44-43), με τους Μάιλς και Οριόλα να διαμορφώνουν το 51-46 του ημιχρόνου. Ουίλιαμς και Σταρκς ήταν οι πρωταγωνιστές του α’ ημιχρόνου για την Α.Ε.Κ. και τον Κολοσσό, αντίστοιχα.
Απίστευτο ξεκίνημα έκανε η Α.Ε.Κ. στο β’ ημίχρονο με «μαέστρο» τον Κωστή Γόντικα… Τρία καρφώματα και μία βολή έδωσαν το δικαίωμα στην «Ένωση» να ξεφύγει στο σκορ, με τους «θαλασσί» να μπαίνουν χωρίς συγκέντρωση στο παρκέ. Το 56-50 έγινε… 65-50 (24’), με τους «κιτρινόμαυρους» να ελέγχουν το ρυθμό, αλλά οι Ροδίτες φυσικά δεν τα παράτησαν… Με τον Σταρκς να έχει εξαιρετική παρουσία, ο Κολοσσός πλησίασε σε 67-56, αλλά η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πάτησε και πάλι το γκάζι και ξέφυγε με +16 (74-58). Ο Κολοσσός απάντησε με 0-7 (74-65 στο 28’), με το γ’ δεκάλεπτο να τελειώνει 81-68 με προσπάθεια του Ουίλιαμς.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός προσπάθησε, αλλά η Α.Ε.Κ. έβρισκε λύσεις σε καίρια σημεία. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 83-71,με τους «θαλασσί» να βρίσκουν λύσεις με Γιανγκ και Κόφεϊ και μείωσαν σε 83-78 (33’) και 85-80. Η Α.Ε.Κ. σκόραρε με τους Στρέλνιεκς και Φλιώνη (89-80 στο 36’). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επέστρεψε (89-84), αλλά με έξι συνεχόμενους πόντους ο Ουίλιαμς έδωσε προβάδισμα νίκης στην Α.Ε.Κ. (95-86 στο 39’). Ο Γιαννόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 95-89 με τρίποντο στα 24’’, χωρίς να αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος του αγώνα.
*1.51’ πριν το τέλος του αγώνα ο Ντίξον υπέστη διάστρεμμα και αποχώρησε από το παρκέ
Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-19, 51-46(ημ.), 81-68, 95-89
Διαιτητές: Κορομηλάς- Μπακάλης- Μηλαπίδης
Α.Ε.Κ. (Καντζούρης): Λεμάρ, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 10(2), Οριόλα 10, Γιάνκοβιτς 14, Μάιλς 6(1), Γόντικας 17, Μάντσεν 2, Παπαδάκης 3(1), Ουίλιαμς 21(1), Στρέλνιεκς 12(2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Παπαθιεοδώρου): Σμιθ 9(1), Σταρκς 20(2), Μορέιρα 11, Χρυσικόπουλος 7(1), Τζέιμς 3(1), Ντίξον 12(2), Κόφεϊ 11, Χατζηδάκης, Κατσίβελης 11, Γιαννόπουλος 5(1).