«Βήμα» παραμονής για ΑΕΡΑ και Κλεόβουλο

Σημαντικές νίκες στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία πέτυχαν ΑΕΡΑ και Κλεόβουλος στα σημερινά παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής και τον 2ο όμιλο, ενώ στον 1ο ο Αστέρας Μασσάρων είχε εύκολο έργο στη Σάλακο.

Οι Αφαντενοί πέρασαν νικηφόρα από του γήπεδο των Αγίων Αποστόλων, όπου και επικράτησαν των Ιπποτών με 3-0, αφήνοντας την ομάδα της Παλιάς Πόλης με το ένα πόδι στη Β’ κατηγορία.

Εντυπωσιακή ανατροπή έκανε ο Κλεόβουλος στη Λίνδο, αφού βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο ημίχρονο από τον Αστέρα Παστίδας, όμως κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς και να πάρει τους πολύτιμους τρεις βαθμούς με 4-3.

Στη Σάλακο, η τοπική Ασπίδα δεν μπόρεσε σε ακόμη ένα ματς να πάρει κάτι θετικό, καθώς αυτή τη φορά ηττήθηκε από τον Αστέρα Μασσάρων με 6-1 και ουσιαστικά «αποχαιρέτησε» την κατηγορία.

Κλεόβουλος-Αστέρας Παστίδας  4-3

«Γεύση» από Αγγλία πήραν οι φίλαθλοι στο γήπεδο της Λίνδου, που παρακολούθησαν ένα εντυπωσιακό παιχνίδι μεταξύ του Κλεόβουλου και του Αστέρα Παστίδας και μία απίστευτη ανατροπή που έκαναν οι γηπεδούχοι, «γυρνώντας» το εις βάρος τους 0-3 του πρώτου μέρους και καταφέρνοντας στο φινάλε να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη με 4-3 και να πάρουν μια βαθιά βαθμολογική «ανάσα».

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στην πρώτη τους επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή με τον Καρύδη στο 2ο λεπτό, ενώ στο 14’ ο Δραγάτης πέτυχε το 0-2 «παγώνοντας» το γήπεδο της Λίνδου. Οι παίκτες του Κλεόβουλου συνήλθαν μετά τον αιφνιδιασμό του Αστέρα, ανέβασαν την απόδοση τους και πίεσαν και στο 35’ κέρδισαν πέναλτι, το οποίο όμως δεν μπόρεσε να μετατρέψει σε γκολ ο Κολιοκώστας, αφού ο Ροδανάκης απέκρουσε. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 44’ ο Φτάκλας έκανε το 0-3 βάζοντας τις βάσεις για έναν μεγάλο θρίαμβο των Παστιδενών.

Στην επανάληψη η εικόνα άλλαξε άρδην, καθώς οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν με ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο και κατάφεραν να κάνουν αυτό που κανείς δεν πίστευε πριν την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου. Στο 49’ ο Γαϊτάνος έκανε ότι δεν μπόρεσε νωρίτερα ο Κολιοκώστας, ευστοχώντας από το σημείο του πέναλτι και έδωσε το «σύνθημα» για την αντεπίθεση μειώνοντας σε 1-3, ενώ στο 60’ ο Χαρίτος έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, πετυχαίνοντας το 2-3. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κολιοκώστας έφερε το ματς στα ίσα, αφού ισοφάρισε σε 3-3 και έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στις τάξεις των φίλων της ομάδας της Λίνδου, οι οποίοι ξέσπασαν στο 88ο λεπτό, όταν ο Μανώλης Χαρίτος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ολοκλήρωσε την εντυπωσιακή ανατροπή για τον Κλεόβουλο και του χάρισε το πολύτιμο «τρίποντο».

*Χωρίς το μεγάλο λάθος η διαιτησία των Παπαγιαννίδη, Χαρισμανίδη και Καρκαλιανίδη, με τους φιλοξενούμενους πάντως να έχουν παράπονα από το τρίο του αγώνα.

Κλεόβουλος: Λιβισιανός, Φραντζάκης (75’ Πίτσης), Γιατσιάτσιος, Κακλαμάνος, Τσελεπίδης, Χαρίτος, Παπαοικονόμου, Κολιοκώστας,  Κουκουτσέλας, Συμεωνίδης, Γαιτάνος

Αστέρας Παστίδας: Ροδανάκης, Καρύδης (25’ Λενιού), Ζερβός, Ορφανίδης, Δραγάτης, Καλαγρής, Αεράκης (70’ Διακάκης), Παπαστεφάνου, Φτάκλας, Πολυχρόνης (80’ Κονόμι), Τσαγγάρης

Ιππότες- ΑΕΡΑ  0-3

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βάντερ Μασάδο που πέτυχε δύο γκολ, η ΑΕΡΑ επικράτησε στον γήπεδο των Αγίων Αποστόλων των Ιπποτών με σκορ 3-0, πραγματοποιώντας αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής της.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν το έλεγχο της μεσαίας γραμμής, ανοίγοντας σχετικά νωρίς τα σκορ. Στο 27ο   λεπτό, ο Γιαννακάκης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Μασάδο, που με συρτό διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0.

Στο 36ο η ΑΕΡΑ, διπλασίασε τις επιτυχίες της, όταν ο Κατσιδώνη εκτέλεσε φάουλ, ο Μασάδο έκανε κεφαλιά πάσα στον Τσαγγάρη που την έσπρωξε στα δίχτυα του Ζωγράφου για το 2-0.

Στο 43ο οι Ιππότες έμειναν με παίκτη λιγότερο, όταν ο Νικηταράς αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα σε αντίπαλο.

Στο 60ο λεπτό οι Αφαντενοί, είχαν την ευκαιρία να ανεβάσουν το σκορ στο 3-0, όταν ο Πλύγκο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Ζωγράφο, με το διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι, απόφαση που ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες των Ιπποτών.

Ωστόσο, ο Ζωγράφος απέκρουσε την εκτέλεση του Μασάδο. Ότι δεν κατάφερε στην συγκεκριμένη φάση  ο Βραζιλιάνος, επιθετικός, πέτυχε στο 62ο, όταν με κοντινή κεφαλιά από σέντρα του Τσαγγάρη, διαμόρφωσε το τελικό 3-0 υπέρ των Αφαντενών.

Παράπονα από τα διαιτητικό τρίο, των Κόλλια, Λάζου και Σαρρή Γ. έχουν οι γηπεδούχοι.

Ιππότες: Ζωγράφος, Κωνσταντινίδης, Ταφάνι ( 46ο Μαρίνος), Καρπαθάκης, Έλληνας, Ντούστου Α., Ντούσκου Ε. (46ο Ζωάννου), Καραμπάτζος (77ο Νέγκας), Καραγιάννης, Νικηταράς, Τριπολίτης

ΑΕΡΑ: Δαρζέντας, Κατσιδώνης, Πάλλας, Ανδρεόπουλος, Γιαννακάκης, Αμπαζάι, Κανάτας( 83ο Κοντάρης), Μασάδο, Πλύγκος (78ο Γιώργου), Τσαγγάρης, Τριχιάς (72ο Λυριστής).

Ασπίδα Σαλάκου- Αστέρας Μασάρων  1-6

Σε παράσταση για ένα ρόλο, μετέτρεψε το παιχνίδι στο γήπεδο Σαλάκου, με αντίπαλο την τοπική Ασπίδα, ο Αστέρας Μασάρων.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με σκορ 6-1, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μπαϊρακτάρη που πέτυχε τρία τερμάτων .

Ο χορός των γκολ, άνοιξε μόλις στον 10ο λεπτό, όταν Μπαϊρακτάρης έγινε αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 38ο λεπτό, ο Μαρκόπουλος έκλεψε την μπάλα από αμυντικό της Ασπίδας και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 58ο λεπτό, με αυτογκόλ του Λαγοπάτη, ωστόσο στο 60ο και στο 70ο λεπτό, ο Μπαϊρακτάρης έστειλε ισάριθμες φορές την μπάλα στα δίχτυα του Λιάνι, ανεβάζοντας το σκορ στο 4-1.

Στο 72ο ο Μουσακίνιας έβαλε και αυτός το όνομα του στον πίνακα τον σκόρερ για το 5-1, με το τελικό 6-1 να διαμορφώνει ο Πατσιαούρας με πλασέ στο 82ο λεπτό.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Αντωνά και τον βοηθών του Ορφανού και Πιτσάρη.

Ασπίδα Σαλάκου: Λιάνι, Χατζηκυριάκος, Βασιλείου, Καργάκος ( 43ο Καρακώστας), Ιρίνια, Λαθούρης, Καρασάββας, Καβουκλής ( 80ο Γεωργαλλής), Μάχλης Ν., Μάχλης Μ., Πολυχρόνης ( 52ο Γιουτζεσόι).

Αστέρας Μασάρων: Δημητρίου, Σκούμπρο, Μπάρτζο ( 75ο Κρητικός), Κιλασίν Χ., Λαγοπάτης, Μπαϊρακτάρης, Κοτσίκος, Λαουδίκος ( 52ο Κυριακάκης), Μουσακίνιας, Σκυλλαράκης, Μαρκόπουλος ( 52ο Πατσιαρούρας)

• ΝΙΚΟς    12.02.2015 10:02

Γραφετε αλλα και αλλα να πηγαινετε στο γηπεδο για να εχετε προσωπικη αποψη.