“Χαρακίρι” Κολοσσού στο Λαύριο!

Μέσα από τα χέρια του έχασε και στο Λαύριο ο Κολοσσός! Οι «θαλασσί» αποδείχθηκαν ιδανικοί αυτόχειρες χάνοντας ένα δικό τους παιχνίδι και τελικά ηττήθηκαν στην παράταση με 83-77 (κ.α. 65-65) από τους… πρωτοπόρους της Basket League. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, ωστόσο στα τρία τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου, έκανε κακές επιλογές, δεν πέτυχε πόντο και το Λαύριο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, παίρνοντας τη νίκη με κορυφαίο τον Κάρτερ. Αν και οι Ροδίτες είχαν μόλις 5/31 τρίποντα, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, ωστόσο ότι έχτισαν με τόσο κόπο, το γκρέμισαν στο φινάλε. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη κρατούσε γερά τη νίκη στα χέρια της, όμως ενώ είχε το προβάδισμα στο σκορ, έκανε συνεχόμενες κακές επιλογές στο τέλος, με πιο χαρακτηριστική αυτή του μοιραίου Γκλιν Γουότσον. Στα τελευταία 11’ ο Αμερικανός άργησε να ξεκινήσει την επίθεση της ομάδας του, γλίστρησε η μπάλα από τα χέρια του και στο φινάλε του χρόνου πέταξε τη μπάλα, που δεν βρήκε στόχο. Ο Κολοσσός σήμερα έχασε χρυσή ευκαιρία να πετύχει μία μεγάλη νίκη απέναντι στην ευχάριστη έκπληξη της Basket League και να εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία. Την Κυριακή καλείται να κερδίσει στη Λάρισα, αφού ψάχνει μία μεγάλη νίκη για να αισθάνεται πιο άνετος, όσο το πρωτάθλημα πλησιάζει προς το τέλος του.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 26-17, 44-38(ημ.), 52-53, 65-65(κ.α.), 83-77
Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.- Σταματόπουλος- Ζαχαρής
Γ.Σ. ΛΑΥΡΙΟΥ (Σερέλης): Κόζι 12(3), Κάρτερ 24(2), Σάβατζ 6(2), Μουράτος 7(1), Ντιαλό 11, Περσίδης, Ντέιβις 4, Ανοσίκε 15, Γερομιχαλός 2, Μαστρογιαννόπουλος 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Καμαριανός 1, Ξανθόπουλος 7(1), Γουότσον 5, Άρτις 16, Άντριτς 8(2), Καντέρ 22, Μπιλλής, Ζάρας 7(1), Σπάισερ 4, Γκόινς 7(1).