Πρωταθλητής παίδων ο ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω!

Έγιναν συνήθεια πλέον οι…ανδρικοί τίτλοι στις Αθλοπαιδιές Κω! Αυτή τη φορά οι παίδες του κωακού συλλόγου στέφθηκαν πρωταθλητές Δωδεκανήσου κερδίζοντας άνετα με 3-1 σετ την Τελχινίδα στο δεύτερο παιχνίδι των δύο ομάδων. Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια της ροδίτικης ομάδας, οι Αθλοπαιδιές ήταν καλύτερες και πήραν δίκαια τη νίκη τίτλου, όπως είχαν και στο «Βενετόκλειο». Έτσι το κωακό σωματείο κατέκτησε όλα τα ανδρικά πρωταθλήματα (άνδρες, έφηβοι, παίδες, παμπαίδες).
ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Γεροβασίλης, Θανόπουλος, Καμπούρης. Κόπελος, Μαντούκος, Παπαϊωάννου, Ιντριζλάρι, Καρδούλιας, Κυπριώτης, Μαραγκός, Σαλτζής, Σπύρου.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Αμπλιανίτης, Ιωακειμίδης, Καλιοζής Δ., Ξένος, Σωτηρίου, Καλιόζης Β., Ρέγκλης.

ΑΝΔΡΕΣ

Στο τελευταίο της παιχνίδι για φέτος στο ανδρικό πρωτάθλημα, η Τελχινίδα νίκησε εύκολα τον Ήλιο Ιαλυσού με 3-0 σετ! Χωρίς το παραμικρό άγχος και παίζοντας ελεύθερα, η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά πήρε τη νίκη γοήτρου και ολοκλήρωσε τη χρονιά με ρεκόρ 4 νίκες και 4 ήττες. Σήμερα στο «Βενετόκλειο», οι γηπεδούχοι ζορίστηκαν μόνο στο 3ο σετ, αλλά πήραν το «καθαρό τρίποντο» και έκλεισαν με νίκη τη φετινή χρονιά, τερματίζοντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Τα σετ: 25-15 (22’), 25-12 (17’), 25-22 (25’)
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Σαρικάς, Σπυρόπουλος, Χαριστής, Καζατζάκης, Καλιόζης, Καφαντάρης, Μπαλής.
ΗΛΙΟΣ ΙΑΛΥΣΟΥ: Βαβλάς, Ζανίδης, Κλάδος, Μεϊμάρης, Μήλας, Σαλήμογλου, Σταμούλης, Στεργενάκης.

Με νίκη ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για φέτος και οι άνδρες του Φοίνικα, οι οποίοι κέρδισαν με 3-0 σετ την Φλόγα. Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη τερμάτισε στη δεύτερη πίσω από τις πρωταθλήτριες Αθλοπαιδιές Κω. Ο Φοίνικας κέρδισε και τα τρία σετ στις λεπτομέρειες απέναντι στη Φλόγα, που δεν έχει γευθεί ακόμη τη χαρά της νίκης, αλλά πάλεψε φιλότιμα στο «Βενετόκλειο». Ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας ολοκλήρωσε τη σεζόν με έξι νίκες και δύο ήττες από τις Αθλοπαιδιές Κω.
Τα σετ: 26-28 (27’), 21-25 (27’), 20-25 (23’)
Α.Π.Σ. ΦΛΟΓΑ: Πεζουβάνη, Χάλαρης, Σπυρίδης, Βούλκα, Σπυρίδης, Λεντής, Γεράκης Ν., Ζερβός, Γεράκης Σ., Χατζηνικολάου.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Λουκαΐδης, Πιτροπάκης, Γιακουμάρος, Κώτης, Πχαμ Θ., Πχαμ Τ., Ρουσέττος, Μαμαλίγκας.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Το 5 στα 5 έκαναν οι κορασίδες του Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας, οι οποίες επικράτησαν με 3-0 σετ του Ροδίων Άθλησις και συνεχίζουν ακάθεκτες την παρουσία τους στο β’ όμιλο. Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη συνάντησε δυσκολίες μόνο στο 1ο σετ, στον αγώνα του «Βενετοκλείου» και πήρε τελικά άνετα τη νίκη, έχοντας ως μοναδικό στόχο την κατάκτηση του τίτλου.
Τα σετ: 20-25 (22’), 10-25 (22’), 12-25 (20’)
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ: Αγαδάκη, Αθανασίου, Γενημανώλη, Λαχανιάτη, Μαχραμά, Παπαδοπούλου, Σκαρτσίλη, Αγγελίτση, Αμπελά, Ευθυμίου, Μαύρου, Μπαχίτι, Πίττα, Φυράι.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Αθανασάκη, Γιάννη, Κουκιά Δ., Κουτσούκου, Μαμαλίγκα, Σεΐτι, Γεράκη, Κόρμπα, Κουκιά Καθ., Κουκιά Ρ., Μπαλάκη, Συμιακού Μ., Συμιακού Χ.

Μία ακόμη νίκη πέτυχε ομάδα κορασίδων της Τελχινίδας, αφού κέρδισε με 3-0 σετ τη Ρόδο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για το β’ όμιλο. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά ζορίστηκε ιδιαίτερα στο 2ο σετ και πλέον θα παίξει την πρώτη θέση στην τελευταία αναμέτρηση της κανονικής περιόδου με τον Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας, από τον οποίο έχασε με 3-1 σετ στον α’ γύρο. Η Ρόδος παρουσιάστηκε στο ”Βενετόκλειο” με έξι αθλήτριες…
Τα σετ: 16-25 (25’), 25-27 (29’), 18-25 (27’)
ΡΟΔΟΣ: Κρόκου Ι., Κακούλη, Κρόνου Κ., Βενετοκλή, Αργύρη, Καντή.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ 2 (Νίκος Τσιντομηνάς): Κόρλου, Καπετάν Γεωργίου, Ηράκλη, Ξένου, Καλιόζη, Ντούσκου, Ζωγράφου.

Πολύ εύκολη νίκη με 3-0 σετ πέτυχε ο Γ.Σ. Διαγόρας, ο οποίος κέρδισε τον Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας 2 για το πρωτάθλημα των κορασίδων. Στην «τέντα» τα κορίτσια του Νίκου Τρατσέλα είχαν εύκολο έργο και κέρδισαν εύκολα τη δεύτερη ομάδα του Φοίνικα. Σε λιγότερη από μία ώρα (καθαρού χρόνου), ο «γηραιός» πήρε την «καθαρή» νίκη και μετράει έξι νίκες και μία ήττα σε επτά παιχνίδια στον α’ όμιλο του πρωταθλήματος των κορασίδων.
Τα σετ: 25-4 (20’), 25-11 (17’), 25-13 (22’)
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Νίκος Τρατσέλας): Γιακουμάκη, Δεμερτζή, Κυπριώτη, Ντερβίσι, Γιαντσίδη, Μπάρκα, Τάκο, Χαμίτ.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ 2 (Λοϊζος Παπακωνσταντίνου): Γιακουμάρου, Κωνσταντίνου, Μπαλάκη, Νόβα, Τριανταφύλλου, Φούκα, Δούλου, Κηπουρού, Μενούχου, Μωραΐτη, Τοντόροβα, Ζιάκη

Την πρώτη του νίκη στον α’ όμιλο των κορασίδων πέτυχε ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας 2, ο οποίος επικράτησε δύσκολα με 3-0 σετ του Ήλιο Ιαλυσού. Η ομάδα του Λοϊζου Παπακωνσταντίνου «έσπασε το ρόδι» στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής, στο ντέρμπι ουραγών της 8ης αγωνιστικής, σ’ ένα αρκετά καλό και αμφίρροπο παιχνίδι.
Τα σετ: 25-20 (25’), 25-20 (19’), 25-22 (30’)
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ 2 (Λοϊζος Παπακωνσταντίνου): Γιακουμάρου, Δούλου, Κηπουρού, Κωνσταντίνου, Μενούχου, Μπαλάκη, Μωραΐτη, Νόβα, Τοντόροβα, Τριανταφύλλου, Τύπου, Φούκα, Χατζηδάκη.
ΗΛΙΟΣ ΙΑΛΥΣΟΥ: Αλιράι, Βολιτάκη, Καμπούρη, Ντούρα, Παναγιώτη, Παπαδοπούλου, Πολιτίδου, Πόντο, Σιδηροπούλου, Σιμελίδου, Τζόγια, Τσανάι.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα των παγκορασίδων πέτυχε ο Γ.Σ. Διαγόρας, ο οποίος κέρδισε με 3-0 το Ροδίων Άθλησις. Οι «κυανέρυθρες» της Χαρούλας Ελευθεριάδου κέρδισαν άνετα στο «Ροδίων Παιδεία», στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» η αυλαία της 3ης αγωνιστικής. Το Ροδίων Άθλησις πάλεψε μόνο στο 2ο σετ, με τον «γηραιό» να είναι καλύτερος και να παίρνει τη νίκη.
Τα σετ: 14-25 (22’), 18-25 (27’), 5-25 (15’)
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ: Αγγελίτση, Αμπελά, Γενημανώλη, Μαύρου, Παπαδοπούλου, Μετσάι, Σκαρτσίλη, Φυράι, Μαχραμά, Μπαχίτι, Πίττα.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Χαρούλα Ελευθεριάδου): Αναγνώστη, Μπάρκα, Χαμίτ, Δεμερτζή Κυπριώτη, Ντερβίσι, Παγκά, Χατζησταυρίδη.

Το 3 στα 3 έκαναν οι παγκορασίδες της Τελχινίδας στην Κω κόντρα στις Αθλοπαιδιές. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες για να πάρει τη νίκη και να διατηρήσει το αήττητο της στο πρωτάθλημα. Παρά το γεγονός ότι η Τελχινίδα παρουσιάστηκε με επτά παίκτριες, ήταν αρκετές για να πάρει η ροδίτικη ομάδα την «καθαρή» νίκη στο κλειστό γυμναστήριο της Κω.
Τα σετ: 10-25, 12-25, 18-25
ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Βασιλακοπούλου, Καρδούλια, Αναστασίου, Γιαννακού, Ζερβού, Κώστογλου, Μυρωνίδη Β., Μαραγκού, Μυρωνίδη Μ.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ: Γκιάκα, Γκίκα, Ζντράβα, Θαρρενάκη, Μπάλλιου, Πόλη, Τσιλιμίγκα.

Τη δεύτερη του νίκη πέτυχε ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας ο οποίος κέρδισε τη Ρόδο με 3-0 σετ, στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής. Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη ήταν καλύτερη, είχε πιο πολλές λύσεις απέναντι στην… εξάδα της Ρόδου και πήρε την «καθαρή» νίκη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.
Τα σετ: 25-15 (23’), 25-15 (21’), 25-18 (20’)
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Γιακουμάρου, Δούλου, Κόρμπα, Κουκιά Ρ., Συμιακού, Γιάννη, Κηπουρού, Κουκιά Καλ., Κουτσούκου, Μενούχου, Νόβα, Τοντόροβα, Τριανταφύλλου.
ΡΟΔΟΣ: Αργύρη, Κακούλη, Κρόκου Κ., Βενετοκλή, Καντή, Κρόκου Ι.