Πανελλήνιο ρεκόρ ο Σεΐτης, 16ος ο Μπαράκας

Ο Μιχάλης Σεΐτης, στην πρεμιέρα του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ στον προκριματικό των 100μ. Τ44 με 11.30 καταρρίπτοντας το 11.3 που ανήκε στον ίδιο, έμεινε ωστόσο εκτός τελικού καθώς τερμάτισε στην έκτη θέση της προκριματικής σειράς του.

Ο Ροδίτης πρωταθλητής θα ρίξει πλέον το βάρος στα υπόλοιπα τέσσερα αθλήματα που θα πάρει μέρος (200μ., 400μ., 4Χ100μ. και μήκος), με τις κούρσες που ακολουθούν να είναι τα «καλά» του αγωνίσματα και αυτά στα οποία έχει περισσότερες ελπίδες για διάκριση.

Εξάλλου, καλύτερο ξεκίνημα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο για την Ελλάδα δεν μπορούσε να φανταστεί κανείς. Δύο μετάλλια, το ένα μάλιστα χρυσό, παγκόσμιο ρεκόρ, πρόκριση σε τελικό και αξιοπρεπείς παρουσίες για όλους τους υπόλοιπους.

Στη σφαιροβολία ανδρών F32, ο Θανάσης Κωνσταντινίδης υπερέβαλε εαυτό. Έκανε ατομικό ρεκόρ 1,5 μέτρο περίπου, σημειώνοντας παγκόσμιο ρεκόρ, ενώ έγινε ο πρώτος που σπάει το φράγμα των 10 μέτρων. Επίσης και οι πέντε έγκυρες βολές του έδιναν το χρυσό μετάλλιο, καθώς το λιγότερο που έριξε ήταν 9.40μ. όσο και η καλύτερη επίδοση του δεύτερου, Λαχουαρί Μπαλάζ από την Αλγερία. Εξαιρετικός και ο Δημήτρης Ζησίδης που με 9.24μ. (ατομικό ρεκόρ) πήρε το χάλκινο μετάλλιο διπλασιάζοντας τα ελληνικά μετάλλια από την πρώτη κιόλας μέρα.

Η πρώτη δόση των ελληνικών συμμετοχών ολοκληρώθηκε με τον Θανάση Μπαράκα στο ατομικό πουρσουίτ στην ποδηλασία, όπου με 5:03.979 κατέλαβε την 16η θέση. Ο Μπαράκας θα αγωνισθεί ξανά αύριο στον αγώνισμα του χιλιομέτρου.

Μεγάλη επιτυχία για την Αλεξάνδρα Σταματοπούλου η οποία κατάφερε να ολοκληρώσει τα 100μ. ελεύθερο S3 στην έκτη θέση. Στον τελικό του αγωνίσματος, η 30χρονη αθλήτρια του Τυρταίου έκανε ότι καλύτερο μπορούσε και με 1:47.16 κατέλαβε την έκτη θέση στον τελικό που είναι μια μεγάλη επιτυχία για τον ελληνικό αθλητισμό. Να σημειωθεί ότι ακόμα και αν η Ελληνίδα κολυμβήτρια επαναλάμβανε την επίδοση των προκριματικών (1:44.34) που ήταν πανελλήνιο ρεκόρ, δε θα άλλαζε τίποτα καθώς η πέμπτη, Κινέζα Γκουοφέν Μενγκ έκανε 1:42.64.

Στο μήκος των γυναικών της κατηγορίας Τ47, η Στέλλα Σμαραγδή ήταν 10η. Η αθλήτρια του Στέφανου Μάμαλη είχε καλύτερο άλμα στα 4.87μ. ενώ τα υπόλοιπα δύο ήταν 4.84μ. και 4.83μ.

Εκτός τελικού των 200μ. ελεύθερο της κατηγορίας S5 στην κολύμβηση έμεινε η Χρυσούλα Αντωνιάδου, κατά τη διάρκεια της πρώτης μέρας των Παραολυμπιακών Αγώνων του Ρίο.

H Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε ότι μπορούσε για να πετύχει την υπέρβαση και να βρεθεί στις οκτώ καλύτερες προκειμένου να πάρει την πρόκριση στον τελικό. Κατάφερε να κατεβάσει σχεδόν τρία δευτερόλεπτα το ατομικό της ρεκόρ που είναι και το πανελλήνιο, κάνοντας 3:48.62 (το πανελλήνιο ήταν 3:51.43 από τις 9 Ιουνίου) αλλά τελικά έμεινε 11η στη γενική κατάταξη και εκτός τελικού.