Μετά και το βαλκανικό Εφήβων-Νεανίδων, η ομάδα Ε/Ν που θα λάβει μέρος στο 17o Παγκόσμιο πρωτάθλημα U20 (διοργάνωση που ξεκίνησε το 1986 στην Αθήνα) στις 10-15 Ιουλίου στο Tampere της Φινλανδίας, θα περιλαμβάνει τελικά, λόγω και ορισμένων αναγκαστικών απουσιών, 12 εφήβους και 2 νεάνιδες σε ατομικά αγωνίσματα, καθώς και ομάδα 4χ100μ. εφήβων.

Στην ομάδα είναι όσοι κατάφεραν τα σχετικά όρια, όμως λόγω τραυματισμών δεν ακολούθησαν οι Εμμανουήλ Καραλής (επί κοντώ), Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (μήκος), Δημήτρης Τσίτσος (ακοντισμός) και ο Γιάννης Γρανιτσιώτης στην 4χ100μ., τη θέση του οποίου πήρε ο Χρήστος Παπαδόπουλος του ΑΟ Καλλιπάτειρα.

Να σημειωθεί ότι από την αποστολή, στο Ευρωπαϊκό της κατηγορίας πέρυσι η 4χ100μ. (με τον Γκαραγκάνη και τότε) είχε κάνει πανελλήνιο ρεκόρ, ενώ ήταν 3ος ο Μουζενίδης που αγωνίστηκε και στο προηγούμενο παγκόσμιο το 2016 στο Bydgoszcz – όπως και η Αδαμοπούλου.

Η Μαρία Μαγκούλια της Ένωσης Καζώνης-Κάλυμνος 2000 θα πάρει μέρος στη σφαιροβολία με στόχο μια καλή εμφάνιση και φυσικά τον τελικό της διοργάνωσης. Η νεαρή αθλήτρια θα ξεκινήσει την προσπάθεια της στον προκριματικό, αύριο το πρωί. Ο Χρήστος Παπαδόπουλος θα αγωνισθεί το απόγευμα της Παρασκευής στον προκριματικό των 4Χ100 μέτρων.

Η ομάδα:

Έφηβοι

1.500 μ.: Γιώργος Μηλιαράς (ΣΑΚΑ) 3.45.56
400μ. εμπ.: Αρης Δρίτσας (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 51.46
3.000μ. στιπλ: Νίκος Σάκης (Ερμής 1877) 9.02.44
10.000μ.: Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας) 30.10.39
10.000μ. βάδην: Γιώργος Τζατζιμάκης (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος Χ.) 42.48.83/43.48.38
4Χ100 μ.: Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας), Σωτήρης Κομιανός (ΑΟ Κάλλιστος), Βαγγέλης Καΐκης (ΓΕΑ Τρικάλων), Μιχάλης Παυλίδης (ΓΣ Σέρρες 93), Γιάννης Γρανιτσιώτης (ΑΟ Γιάννης Παλάσκα)
Ύψος: Αντώνης Μέρλος (Ποσειδών Λουτρακίου) 2,20μ./2,18μ.
Μήκος: Αλέξης Αργυρόπουλος (Κόρoιβος Αμαλιάδας) 7,63μ.
Τριπλούν: Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων) 15,83μ.
Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (Κένταυρος Χαλκιδικής) 20,70μ.
Σφαιροβολία: Ιάσωνας Μαχαίρας (ΓΣ Ηλιούπολης) 19,49μ.
Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) 81,32μ.
Σφυροβολία: Κώστας Ζάλτος (ΓΣ Μανδρών) 72,30μ.

Νεάνιδες

Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) 4,15μ.
Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (Καζώνης Καλύμνου) 15,25μ./15,02μ.

Το πρόγραμμα:

ΤΡΙΤΗ 10/7
Πρωί
11.05 1.500 μ. (Ε) πρ. Μηλιαράς
12.20 Μήκος (Ε) πρ. Αργυρόπουλος
10.05 Σφαιροβολία (Ε) πρ. Α΄γκρουπ Μουζενίδης, Μαχαίρας
11.21 Σφαιροβολία (Ε) πρ. Β΄γκρουπ Μουζενίδης, Μαχαίρας

Απόγευμα
17.15 Επί κοντώ (Ν) πρ. Αδαμοπούλου
19.10 Σφαιροβολία (Ε) Τελικός
19.50 10.000 μ. (Ε) Τελικός Αναγνώστου

ΤΕΤΑΡΤΗ 11/7
Πρωί
11.15 Σφαιροβολία (Ν) πρ. Α’ γκρουπ Μαγκούλια
12.30 Σφαιροβολία (Ν) πρ. Β΄γκρουπ Μαγκούλια
13.20 Σφυροβολία (Ε) πρ. Α’ γκρουπ Φραντζεσκάκης, Ζάλτος
14.40 Σφυροβολία (Ε) πρ. Β΄γκρουπ Φραντζεσκάκης, Ζάλτος

Απόγευμα
17.35 Σφαιροβολία (Ν) Τελικός
18.55 Μήκος (Ε) Τελικός

ΠΕΜΠΤΗ 12/7
Πρωί
11.00 3.000 μ. στιπλ (Ε) πρ. Σάκης
11.35 400 μ. εμπ. (Ε) πρ. Δρίτσας
Απόγευμα
19.20 Επί κοντώ (Ν) Τελικός
20.20 Ύψος (Ε) πρ. Μέρλος
21.25 1.500 μ. (Ε) Τελικός

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13/7
Απόγευμα
18.50 Σφυροβολία (Ε) Τελικός
19.00 Τριπλούν (Ε) πρ. Πανταζής
19.30 4Χ100 μ. (Ε) πρ. Ελλάδα
20.28 400 μ. εμπ. (Ε) ημ.

ΣΑΒΒΑΤΟ 14/7
Πρωί
11.40 Ύψος (Ε) Τελικός
11.45 10.000 μ. βάδην (Ε) Τελικός Τζατζιμάκης
Απόγευμα
16.00 Τριπλούν (Ε) Τελικός
16.52 400 μ. εμπ. (Ε) Τελικός
17.40 4Χ100 μ. (Ε) Τελικός

ΚΥΡΙΑΚΗ 15/7
14.45 3.000 μ. στιπλ (Ε) Τελικός

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ