ΑΕΚ Β’- Διαγόρας: 0-1: «Άλωσε» τη Ριζούπολη ο «γηραιός»

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 πέτυχε ο Διαγόρας σε βάρος της ΑΕΚ Β’ στο παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο της Ριζούπολης για την εμβόλιμη 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 2ο όμιλο (Νότιο).
Οι «κυανέρυθροι» με μία παθιασμένη εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κατάφεραν να κατακτήσουν το «τρίποντο» που τους ανέβασε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού και πλέον κοιτάνε με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ Β’ να έχει την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, πιέζοντας την άμυνα του Διαγόρα, ωστόσο, ο «γηραιός» στην πρώτη του επίθεση κατάφερε να σκοράρει, με δράστη τον Μάριο Ζούνη στο 17ο λεπτό.
Μετά το γκολ ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοσή του και ισορρόπησε το παιχνίδι, διατηρώντας το προβάδισμά του μέχρι και το τέλος πρώτου ημιχρόνου, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να ισοφαρίσουν στο 21ο λεπτό, όμως το σουτ του Γερολέμου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπίντση.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ Β’ είχε και πάλι την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, με τον Διαγόρα να προσπαθεί να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του και στην συνέχεια να αναζητεί χώρους για να αντεπιτεθεί.
Οι φάσεις ήταν μηδαμινές στο δεύτερο ημίχρονο, με τον «γηραιό» να διατηρεί το προβάδισμά του έως και το τέλος της αναμέτρηση, παρά την πίεση της ΑΕΚ Β’.
16ο λεπτό: Φοβερή ευκαιρία για την ΑΕΚ Β’. Ο Μπίντσης με τα ακροδάκτυλα κρατάει το μηδέν για τον «γηραιό» σε προσπάθεια του Γιούση.
17ο λεπτό, γκολ: Ωραία ατομική ενέργεια του Ζούνη, φοβερό σουτ από τα 30 μέτρα, η μπάλα στα δίκτυα για το 1-0 για τον Διαγόρα.
21ο λεπτό: Σουτ του Γερολέμου, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπίντση.
71ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για ΑΕΚ Β’. Ο Ιατρούδης ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άουτ.
ΑΕΚ Β’ (Νίκος Παναγιωτάρας): Γκίνης, Ραντόνια, Λάτσι, Αρβανίτης, Γιαννούτσος (73ο Ρουκουνάκης), Μπάμπης (57ο Τ. Γκαρσία), Μουστακόπουλος, Γερολέμου, Κοσίδης (57ο Ιατρούδης), Γιούσης, Μιτάι (80ο Παρράς).
Διαγόρας (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Τάτσης, Ζούνης (67ο λ.τρ. Παραστατίδης), Ρουγκάλας, Μπούμπας, Λαμπίρης, Γιώργου, Τσιαντούλας, Τοπάλ, Μπαστιάνος (94ο Καβαλιέρι), Σίνγκ.