Ροδίτικα μετάλλια στην Ηλιούπολη

Με κυριαρχία του Φίλιππου Αμυνταίου στις δύο από τις τέσσερις ηλικιακές κατηγορίες, ολοκληρώθηκαν τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Τζούντο στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης.

Ο σύλλογος του Αμυνταίου πρώτευσε στις κατηγορίες Νέων Ανδρών (3 χρυσά, 2 ασημένια, 3 χάλκινα) και Παίδων Α` (2-2-3), ενώ στις δύο εναπομείνασες, την πρώτη θέση πήραν ο ΕΟΣ Αχαρνών στις Κορασίδες Α` (2-0-0) και ο Άρης Θεσσαλονίκης στις Νέες Γυναίκες (2-0-0).

Το «παρών» στους αγώνες έδωσε ο ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής Ηλίας Ηλιάδης ο οποίος παρακολούθησε τους τζουντόκα κι έδειξε εντυπωσιασμένος από την απόδοση και τεχνικές τους. Ο Mr Ippon του παγκοσμίου τζούντο δε σταματούσε να δίνει αυτόγραφα και να φωτογραφίζεται με τους νεαρούς θαυμαστές του, που για πρώτη φορά είδαν το “ίνδαλμά” τους να φορά … γυαλιά.

Όσον αφορά τις συμμετοχές από τη Ρόδο, οι αθλητές μας πραγματοποίησαν καλές εμφανίσεις και επέστρεψαν στο νησί μας με μετάλλια.

Η Ανίτα Τζελάι της Φλόγας πρώτευσε στην κατηγορία των -40 κιλών στις Κορασίδες, ως η μοναδική συμμετέχουσα σε αυτή, ενώ ο Εμμανουήλ Ζανετούλης, επίσης της Φλόγας κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία -55 κιλών Παίδων Β’. Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Μαρίνα Γκελερή (ΑΠΣ Φλόγα) στην κατηγορία των -33 κιλών Κορασίδων Β’, ενώ δεύτερη ήταν η Ελένη Ναγκούλια του ΑΣ Νέων Καλύμνου στην κατηγορία -52 κιλών Κορασίδων Β’.