Ποσειδώνας Καρπάθου- Ορφέας: 2-1: Ο Ποσειδώνας την νίκη, ο Ορφέας τις εντυπώσεις

Το πρώτο «τρίποντο» στο 2019 κατέκτησε ο Ποσειδώνας Καρπάθου επικρατώντας του Ορφέα με σκορ 2-1 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Οι Καρπάθιοι επέστρεψαν στις νίκες μετά από τις 20 Οκτωβρίου 2018 όταν και είχαν επικρατήσει εκτός έδρας της ΑΕΡΑ με σκορ 1-0.
Ο Ορφέας από την πλευρά του, παρά την ήττα, ήταν αυτός που κέρδισε τις εντυπώσεις στο γήπεδο Πηγαδίων, με την ομάδα του Γρηγόρη Σαρρή να δείχνει ότι θα παλέψει έως το τέλος για την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία του δωδεκανησιακού ποδοσφαίρου, παρότι βρίσκεται στην προτελευταία θέση του πίνακα.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ κάνοντας το 1-0 με τέρμα του Γιάννη Σπανού στο 17ο λεπτό που ήταν και το αποτέλεσμα που πρώτου ημιχρόνου.
Ο Ορφέας ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μανώλη Αυγουστάκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (48ο λεπτό), με τον Μηνά Αναγνωστόπουλο στο 84ο λεπτό να σημειώνει το 2-1, λυτρώνοντας τον Ποσειδώνα Καρπάθου.
Να σημειώσουμε ότι στο 72ο λεπτό ο Χατζημανώλης αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.
Οι συνθέσεις
Ποσειδώνας Καρπάθου: Γαλάνης, Φασουλέτος, Τσαγκάρης, Σπανός Ι., Κεσίδης, Φελλουζής (61ο Χατζημανώλης), Μαντινάος, Αρχοντούλης, Τσαβέλης, Νασόπουλος (61ο Αναγνωστόπουλος), Σπανός Μ (89ο Ξενοπανάγος).
Ορφέας: Μπιλιάς, Αντωνάδης, Τσακίρης, Δαφερέρας, Λόσε, Τσακμακίδης, Στεργιόπουλος, Μαγιόγλου, Αυγουστάκης, Λουκίσσας, Μαχραμάς (47ο Γκρίζης).