Κύπελλο Δωδεκανήσου γυναικών βόλεϊ: Το τρόπαιο στην Τελχινίδα

Πανάξια κυπελλούχος Δωδεκανήσου στις γυναίκες στέφθηκε η Τελχινίδα, η οποία κέρδισε εύκολα στον τελικό τον Διαγόρα με 3-0 σετ! Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά με κεκτημένη ταχύτητα μετά τον θρίαμβο στον ημιτελικό με το Ροδίων Άθλησις, επικράτησε άνετα του «γηραιού» και κατέκτησε την πρώτη κούπα της χρονιάς στο «Ροδίων Παιδεία». Η Τελχινίδα ήταν καλύτερη και στα τρία σε, τα κέρδισε εύκολα και πανηγύρισε τη μεγάλη επιτυχία. Με… όπλο το καλό σερβίς αλλά και άριστη υποδοχή, η Τελχινίδα είχε εξαιρετική παρουσία απέναντι στον Διαγόρα που έκανε πολλά λάθη και δεν μπόρεσε να πάρει έστω κάποιο σετ στον τελικό. Όπως είναι εύλογο, μετά τη λήξη του τελικού τα κορίτσια της Τελχινίδας πανηγύρισαν με τη ψυχή τους τη μεγάλη επιτυχία τους.
Τα σετ: 25-7 (20’), 25-16 (22’), 25-16 (22’)
Διαιτητές: Σταματίου- Καλημεράκης/ Ινγγλέση
Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς(Νίκος Τσιντομηνάς): Γιακουμάρου, Γκίκα, Ζντράβα, Ζωγράφη, Θαρρενάκη, Καλιόζη, Κουφομανώλη, Λυκούδη, Μαργαρίτη, Σουσάρι, Σφυρίου, Τερζίου, Τσερκές, Τσιλιμίγκα.
Γ.Σ. Διαγόρας (Λοΐζος Παπακωνσταντίνου): Αρχαγγελίτη, Δαλεζίου, Διακάκη, Ζαμπετούλα, Κυπριώτη, Μάλαμα, Μοσχίδη, Μπάρκα, Ντερβίσι, Πετροπούλου, Τσιριγωτάκη, Χαμίτ, Χατζηβάσιλα, Χατζησταυρίδη.
Οι ημιτελικοί
Γ.Σ. Διαγόρας- Α.Σ.ΠΕ.Δ.: 3-0
Για ένα σετ δυσκολεύτηκε ο Γ.Σ. Διαγόρας στον πρώτο ημιτελικό του γυναικείου Final Four κόντρα στον Α.Σ.ΠΕ.Δ., τον οποίο κέρδισε με 3-0 σετ και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό. Η ομάδα του Λοΐζου Παπακωνσταντίνου επικράτησε και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό, όπου θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς. Οι «κυανέρυθρες» ήταν καλύτερες και πανηγύρισαν τη νίκη- πρόκριση.
Τα σετ: 25-18 (25’), 25-14(20’), 28-26 (32’)
Διαιτητές: Καλημεράκης- Παπαδούλη/ Ινγγλέση
Γ.Σ. Διαγόρας: Αρχαγγελίτη, Δαλέζιου, Διακάκη, Ζαμπετούλα, Κυπριώτη, Μάλαμα, Μοσχίδη, Μπάρκα, Ντερβίσι, Πετροπούλου, Τσιριγωτάκη, Χαμίτ, Χατζηβάσιλα, Χατζησταυρίδη.
Α.Σ.ΠΕ.Δ.: Γκόβα, Ελευθεριάδη, Καρβουνιάρη, Μπόνη, Μυρωνίδου, Ντάιγια, Αργύρη.
Ροδίων Άθλήσις- Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς: 1-3
Τεράστια νίκη- πρόκριση για τις μικρές της Τελχινίδας, οι οποίες κέρδισαν το πιο έμπειρο Ροδίων Άθλησις μέσα στο σπίτι του (με 3-1 σετ) και πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Διαγόρα. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά ήταν απλά εξαιρετική, έπιασε σπουδαία απόδοση και κατάφερε να προκριθεί στον τελικό, όπου θα διεκδικήσει το τρόπαιο. Στο 1ο σετ Τελχινίδα μετά το 8-9 κατάφερε να ξεφύγει με αρχικά 8-12 και στη συνέχεια με 11-16 και 14-19 για να πάρει τελικά το σετ με 20-25. Στο επόμενο σετ το Ροδίων Άθλησις μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 10-3 και δε δυσκολεύτηκε με 25-16 να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.
Κακό το ξεκίνημα και στο 3ο σετ για την Τελχινίδα αφού βρέθηκε να χάνει με 4-0 και 7-3. Σύντομα όμως αντέδρασε, πλησίασε αρχικά στον πόντο (9-8) για να πετύχει στη συνέχεια ένα σερί 10-0 και προηγηθεί με 9-18. Τα κορίτσια του Νίκου Μακρή δεν μπόρεσαν να αλλάξουν κάτι και έχασαν το σετ με 14-25 (επιμέρους σκορ 5-16).
Κάτι ανάλογο έγινε και στο 4ο σετ αφού το 5-1 και το 9-3 δεν πτόησαν τις αθλήτριες της Τελχινίδας που βρήκαν τις λύσεις, ισοφάρισαν σε 12-12 και στη συνέχεια προηγήθηκαν 12-15 και 14-17. Το Ροδίων ισοφάρισε σε 17-17 αλλά οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά ήταν πιο αποτελεσματικές και πήραν το σετ με 19-25 και το ματς με 3-1 σετ.
Τα σετ: 20-25 (27’), 25-16 (23’), 14-25 (24’), 19-25 (29’)
Διαιτητές: Χατζησταυρίδης- Ινγγλέση/ Παπαδούλη
Ροδίων Άθλήσις: Αμορανίτη Ε., Αμορανίτη Ν., Γιακουμάκη, Ευθυμίου, Κιόρρι, Μαλούκου, Νουρεδίν, Ντέμπ, Πάχη, Τζανουδάκη, Φραντζή.
Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς: Γκίκα, Γιακουμάρου, Ζντράβα, Ζωγράφη, Θαρρενάκη, Καλιόζη, Κουφομανώλη, Λυκούδη, Μαργαρίτη, Σουσάρι, Σφυρίου, Τερζίου, Τσερκές, Τσιλιμίγκα.