Γ’ Εθνική Κατηγορία: Ντουαλά… ο λυτρωτής! (φωτορεπορτάζ)

• Με τέρμα του έμπειρου μεσοεπιθετικού ο Διαγόρας επικράτησε στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας της Καλαμάτας με σκορ 1-0, στο πρώτο παιχνίδι μπαράζ για την άνοδο στην Football League

Το πρώτο βήμα για την άνοδό του στην Football League έκανε ο Διαγόρας, οποίος επιβλήθηκε της Καλαμάτας με σκορ 1-0 στο δημοτικό στάδιο, με τέρμα του Βιέρα Ελόνγκ Ντουαλά στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.
Ο «γηραιός» πλέον θα πάει στον επαναληπτικό της προσεχούς Τετάρτης 15 Μαΐου στην έδρα της «Μαύρης Θύελλας» με προβάδισμα, προκειμένου να… τελειώσει την δουλειά της ανόδου.
Ο Διαγόρας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας στο χώρο της μεσαίας γραμμής, προσπαθώντας να δημιουργήσει ευκαιρίες στην εστία της Καλαμάτας.
Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους κοιτούσαν πρώτα την άμυνά τους και στην συνέχεια αναζητούσαν χώρους για να αντεπιτεθούν.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς την μεγάλη ευκαιρία και από τις δύο ομάδες, με τον Διαγόρα να έχει την υπεροχή.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης ήταν η ίδια, με τον Διαγόρα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα ολοκληρωθεί χωρίς τέρματα, ωστόσο, ο Ντουαλά είχε άλλη άποψη και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, με κοντινή προβολή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 για τον Διαγόρα.
Το γκολ
93ο λεπτό. Διαδοχικές εκτελέσεις κόρνερ για τον Διαγόρα, με την τελευταία να την αναλαμβάνει ο Γιώργος Δήμας και την μπάλα να καταλήγει στην «καρδιά» της άμυνας των φιλοξενούμενων, με τον Ντουαλά να την προωθεί στα δίχτυα με κοντινή προβολή κάνοντας το 1-0 για τον «γηραιό», μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Οι συνθέσεις
Διαγόρας Σικαλιάς, Βέρτζος, Παγώνης, Ευαγγελιδάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνος (83ο Μεντί), Χατζησάββας (70ο Καρπαθάκης), Γλυνός (79ο Μπουρλάκης), Πινιώτης (66ο Ντουαλά), Δήμας, Γεωργίου .
Καλαμάτα Κασωτάκης, Τάμπας (83ο Τσόπελας), Φουάσης, Μπίζος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Αντωνιάδης, Πινδώνης, Γιόνδης (73ο Μάρκοβιτς), Πέριτς (89ο Βοσκόπουλος), Λαθούρης (51ο Μίνγκας).
® Ο Διαγόρας αγωνίστηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο χωρίς τον Πέτρο Ρουτζιέρη στον πάγκο του.
® Μετά το τέλος της αναμέτρησης σημειώθηκαν επεισόδια μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων.