Δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε η Σπανουδάκη

Επηρεασμένη από τα προβλήματα τραυματισμών των τελευταίων εβδομάδων εμφανίστηκε η Ραφαέλα Σπανουδάκη στον προκριματικό των 100 μέτρων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου. Η Ροδίτισσα αθλήτρια τερμάτισε στην έβδομη θέση της τρίτης προκριματικής σειράς με 11.63 και ολοκλήρωσε νωρίτερα απ΄ότι θα ήθελε την παρουσία της στο αγώνισμα. Μάλιστα, η Ραφαέλα έχασε την πρόκριση για μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου. Πλέον η Σπανουδάκη στρέφει την προσοχή της στη σκυτάλη 4Χ100 μ., όπου θα έχει την ευκαιρία για καλύτερες εμφανίσεις.

Ο προπονητής της Κώστας Βογιατζάκης, με ανάρτηση του στο facebook, ανέφερε τα εξής:

«Ήταν μια δύσκολη χρονιά για εμάς αλλά μια πετυχημένη χρόνια ατομικό ρεκόρ στα 60μ με 7″29 και πρώτη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα και συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου, ατομικό ρεκόρ στα 100μ και μάλιστα με μια μεγάλη επίδοση 11″27, ατομικό ρεκόρ στα 200μ με 23″24 ένας χρόνος που είναι 4η επίδοση όλων των εποχών αλλά και πάλι μικρός για της δυνατότητες της…εξάλλου δεν προλάβαμε να κάνουμε άλλο 200αρι, πρώτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου στα 100μ, Μεσογειακό μετάλλιο στα 100μ, δεύτερη θέση μια μεγάλη επιτυχία σε ένα δύσκολο αγώνα. Συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου…δυστυχώς δεν τα καταφέραμε κάναμε μια άσχημη κούρσα που μας στοίχισε την συμμετοχή στα ημιτελικά…αλλά έτσι είναι ο αθλητισμός. Λίγοι ξέρουν ότι έχεις έρθει εδώ με ένα σοβαρό τραυματισμό που δεν μας άφησε να δουλέψουμε όπως πρέπει…λίγοι ξέρουν τι έχεις τραβήξει όλο το χρόνο για να μπορέσεις να κάνεις προπόνηση…Δεν υπήρχε στιγμή που να ήμαστε ήρεμοι έτσι να ώστε να μπορέσουμε να δουλέψουμε χωρίς προβλήματα, αλλά έτσι είναι το έχουμε πάρει απόφαση…Είμαι περήφανος για ότι έχεις κάνει φέτος με τόσες δυσκολίες, δυσκολίες που εύχομαι να σε κάνουν δυνατότερη και περισσότερο πεισματάρα να πετύχεις. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους ήταν δίπλα μας και μας βοήθησαν… ευτυχώς που ήταν και αυτοί. Οι χρόνια όμως δεν τελείωσε έχουμε και την σκυτάλη 4χ100 που για εμάς ήταν στόχος από την αρχή, εξάλλου το έχουμε αποδείξει. Τα υπόλοιπα μετά το τέλος του Ευρωπαϊκού. Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά».

Ένα άλμα ήταν αρκετό για τον Μίλτο Τεντόγλου, προκειμένου να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του μήκους, στην πρώτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Βερολίνο.  Ο βενιαμίν της ελληνικής ομάδας έδειξε τα δόντια του και με άλμα στα 8,15 μ. (1,3) προκρίθηκε στον τελικό της Τετάρτης. Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι επιβεβαίωσε την εξαιρετική αγωνιστική του κατάσταση και ενίσχυσε ακόμη περισσότερο την εκτίμηση πως είναι ένα από τα φαβορί για μετάλλιο. Ήταν ο ένατος αγώνας του Τεντόγλου με άλμα πάνω από τα 8,00 μ. και ο έβδομος πάνω από τα 8,15 μέτρα.

Ο Τεντόγλου προκρίθηκε στον τελικό με την κορυφαία επίδοση, ενώ ο δεύτερος μόλις αθλητής, που πέρασε το όριο ήταν ο Γερμανός Φάμπιαν Χέινλε με 8,02 μ., επίδοση κοντά στο φετινό του 8,04 μέτρα.

Ο αγώνας της σφαιροβολίας έγινε στο κέντρο στο “european mile” εκεί όπου θα χτυπά η καρδιά του Βερολίνου στη διάρκεια των αγώνων. Η προσέλευση του κόσμου ήταν – δικαιολογημένα – μικρή στο Ολυμπιακό στάδιο, όχι όμως και στον προκριματικό της σφαιροβολίας, όπου ο παλμός ήταν έντονος, η μουσική δυνατή και ο κόσμος ενθουσιώδης.

Ο Σκαρβέλης μπήκε στον αγώνα δυνατά και με 19,91 μ. έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στον τελικό. Ο αθλητής μας συνέχισε τον αγώνα του με 19,73 μ. και τον ολοκλήρωσε με το εντυπωσιακό 20,24 μ., επίδοση που αποτελεί φετινό του ρεκόρ (προηγούμενο 20,12 μ.) και την έβδομη καλύτερη βολή της καριέρας του. Μάλιστα, ο Σκαρβέλης εκτέλεσε την τρίτη του βολή με την μουσική του Ζορμπά στα ηχεία. O Σκαρβέλης προκρίθηκε με την έκτη επίδοση στον τελικό.

Ο Μιχάλης Αναστασάκης ήταν ο πρώτος Έλληνας αθλητής που αγωνίστηκε στο 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου και κατάφερε να ξεκινήσει με πολύ καλό τρόπο την παρουσία της χώρας μας στη διοργάνωση.  Ο 23χρονος στη δεύτερη βολή του στον προκριματικό της σφυροβολίας πέτυχε 75,61 μ., επίδοση πολύ κοντά στο 76,00 μ., που ήταν απευθείας όριο για τον τελικό. Ο Αναστασάκης είχε ακόμη βολές στα 73,72 μ. και 72,87 μ. και κατέλαβε την τρίτη θέση στο γκρουπ του που του έδωσε και την πρόκριση για τον τελικό.

Καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Γιάννης Νυφαντόπουλος στον προκριματικό των 100 μ. Ο πρωταθλητής μας ήταν τρίτος στην δεύτερη προκριματική σειρά με 10.44 (0,1) και κατέλαβε την 19η θέση στο σύνολο των αθλητών, που ξεκίνησαν την προσπάθεια τους, ενώ βρέθηκε κοντά στην πρόκριση, αφού η 15άδα έκλεισε στα 10.41.