Πάλεψε ο Τοτολίδης στο Γκιόρ

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ηλίας Τοτολίδης στον ημιτελικό των 110 μέτρων με εμπόδια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πρωτάθλημα Κ18 που διεξάγεται στο Γκιόρ της Ουγγαρίας, αν και δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του αγωνίσματος. Ο νεαρός αθλητής του ΑΓΕΣ Κάμειρος ήταν τέταρτος στην τρίτη σειρά με 13.91 (4,3), επίδοση που τον έφερε στην 14η θέση στο σύνολο.

Αντίθετα, ο Γιάννης Καμαρινός, προκρίθηκε στον τελικό των ψηλών εμποδίων. Ο αθλητής ήταν τέταρτος στη σειρά του με 13.70 (2,4), ωστόσο προκρίθηκε στον τελικό με βάση την επίδοση του.  Το επίπεδο του αγωνίσματος είναι αρκετά υψηλό, χαρακτηριστικό είναι πως την καλύτερη επίδοση πέτυχε ο Βρετανός Σαμ Μπενέτ με 13.15 και ακολούθησαν οι Νικ Ρούεγκ (Ελβετία) με 13.38 και Κένι Φλέτσερ (Γαλλία) με 13.52. Ο Καμαρινός προκρίθηκε με την έβδομη επίδοση.

Την ικανότητα της να λειτουργεί σε έναν μεγάλο αγώνα, παρά το νεαρό της ηλικίας της, κατάφερε να δείξει η Σπυριδούλα Καρύδη.

Η αθλήτρια κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο μήκος με 6,23 μ. (1,7) στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 του Γκιορ, παρά το γεγονός ότι δεν έκανε ολόκληρο τον αγώνα της.

Το τρίτο μετάλλιο της χώρας μας στη διοργάνωση κατέκτησε η Σταυρούλα Κοσμίδου, χάρη στον εξαιρετικό της αγώνα στον τελικό της σφυροβολίας.  Η 17χρονη αθλήτρια μπορεί να μην βρέθηκε σε μέρα να κυνηγήσει το ατομικό της ρεκόρ (68,21 μ.) , ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να βρει την βολή που θα της έδινε μετάλλιο, στην έκτη και τελευταία της προσπάθεια. Η αθλήτρια του Κώστα Κοροσίδη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 65,98 μ.