Ανατροπή και άνοδος

Την επιστροφή του στο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας, πανηγυρίζει ο Α.Σ. Τήλος, μετά και την επικράτησή του με σκορ 3-2 στο ντέρμπι με αντίπαλο την Δήμητρα Δαματριάς.
Οι Τηλιακοί, παρότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφεραν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μερκούρη Μόσχου που πέτυχε χατ τρικ , να ανατρέψουν την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί σε βάρος τους, φτάνοντας στην μεγάλη νίκη που τους διατήρησε στην 3η θέση του πίνακα και τους έδωσε το εισιτήριο της ανόδου.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Α.Σ. Τήλος, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό, η Δήμητρα έκανε το 1-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουμαρά, που κόντραρε στο «τείχος», ξεγελώντας τον Κωστή, καταλήγοντας στα δίχτυα του.
Οι γηπεδούχοι μετά το αρχικό σοκ, ανέβασαν ρυθμούς, πήραν τον έλεγχο και έφτασαν στην ισοφάριση στο 35ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μόσχου, που κέρδισε ο Ηρακλής Σακελλάρης, με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με την Δήμητρα να παίρνει και πάλι το προβάδισμα στο σκορ με κεφαλιά του Λολάκη στον 55ο λεπτό (1-2).
Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα, ο Μερκούρης Μόσχου ανέλαβε δράση, οδηγώντας τον Α.Σ. Τήλος στην νίκη.
Αρχικά ισοφάρισε στο 62ο λεπτό, με νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε και πάλι ο Ηρακλής Σακελλάρης και στο 75ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 3-2, με δυνατό σουτ στην «κλειστή» γωνία του Τσιροδήμου, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Δημήτρης Ατσικνούδας, με βοηθούς τους Κασιώτη και Τσέτσο.
Α.Σ. Τήλος: Κωστής, Οίκουτας, Ρούκο, Σακελλάρης Κ., Κωστίδης (78ο Ορφανός), Χριστοφής, Νικολής, Αγγελιδάκης, Μόσχου (89ο Χαλιός), Σακελλάρης Ηρ., Φωταράς (56ο Σαμπάνης).
Δήμητρα Δαματριάς: Τσιροδήμος, Κιτανόφσκι (64ο Κανάκης), Κρητικός, Νικηταράς, Λολάκης, Μαργαρίτης (46ο Πηδιάκης, 75ο Κωστιού), Γουμαράς, Θεουλάκης Ν., Θεουλάκης Π., Μοσκιού, Εξαδάκτυλος.