Ιπποκράτης για… άνοδο!

Απίστευτος Ιπποκράτης ”λύγισε” τον Ηρακλή με 69-61 και πλέον βλέπει ξεκάθαρα τα πλέι-οφ της Α2 Κατηγορίας! Ο Kos Hotel Ιπποκράτης στο «κάστρο του» υποχρέωσε σε ήττα και τον Ηρακλή και τον έριξε απ’ την κορυφή της βαθμολογίας συνεχίζοντας έτσι την ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα της Α2. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο 2019 και κατάφερε παρόλο που βρέθηκε πίσω στο ματς με 46-56 στην 3η περίοδο να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 23-5 και να πάρει την μεγάλη νίκη. Ο Ηρακλής δεν είχε τον Πολυτάρχου, έχασε με τραυματισμό στο πρώτο δεκάλεπτο τον Κακαρούδη και παρόλο που στην 4η περίοδο πήρε αμέτρητα επιθετικά ριμπάουντ έσπασε τα καλάθια πετυχαίνοντας μόλις 5 πόντους. Συγκλονιστική η παρουσία του κόσμου αφού το γήπεδο ήταν κατάμεστο 20 λεπτά πριν ξεκινήσει το ματς ενώ καταχειροκροτήθηκαν και οι πρωταγωνιστές των δύο πρώτων ομάδων του Ιπποκράτη που ανέβηκαν στην Γ’ Εθνική που παρέλαβαν αναμνηστικές πλακέτες απ’ την ομάδα.
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Θεονάς, Θεοδωρόπουλος
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπαδόπουλος): Λάανε 15(3), Σκούφης 3(1), Τρύπας, Ναούμης 5(1), Καλαμπάκας 8(2), Ασημακόπουλος 15, Χατζηνικόλας 8(1), Χαρίσης 7(1), Ψαθάς 2, Μαστόρος 6, Δρόσος.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Αγγελακόπουλος 7, Αθανασούλας 8, Σοκ 12(4), Ρουτκάουσκας 14, Λιάπης 11(2), Κακαρούδης 6, Αποστολίδης, Μπένας, Καλαϊτζίδης 3(1), Γιαννακίδης, Τζουγκαράκης.