Δεν βόλεψε κανέναν…

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν στη Σάλακο, η τοπική Ασπίδα και ο Απόλλων Καλυθιών στο ματς που ολοκλήρωσε την 12η αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες, οι οποίες παρέμειναν κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού και δεν μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά από τις ομάδες που αυτή τη στιγμή βρίσκονται πάνω από τη «διακεκαυμένη» ζώνη. Το ματς ήταν μέτριο στη μεγαλύτερη διάρκεια του, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορούν να «παραβιάσουν» την αντίπαλη εστία.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα «πατήματα» τους στον αγωνιστικό χώρο και κυρίως να κοιτούν το πώς δεν θα δεχθούν κάποιο τέρμα, με το παιχνίδι στο πρώτο αυτό 45λεπτο να είναι μέτριο και το 0-0 να παραμένει φυσιολογικά ως το φινάλε. Οι μεγάλες φάσεις έλειψαν και από τις δύο πλευρές, αφού οι άμυνες των ομάδων λειτούργησαν ιδανικά στο πρώτο μέρος και δεν επέτρεψαν να προσφερθεί θέαμα που να ικανοποιήσει τους φιλάθλους.

Ο Απόλλων ανέβασε την απόδοση του στην επανάληψη και μετά από ένα επίσης «αναγνωριστικό» πρώτο δεκάλεπτο, ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα, προσπαθώντας να πιέσει για να φτάσει στο γκολ. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες για γκολ, όμως ο τερματοφύλακας της Ασπίδας, Δατσέρης, κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι σε δύο περιπτώσεις, αποκρούοντας τις προσπάθειες των Τσαγγάρη (65’) και Δανά (75’). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να κρατούν στην άμυνα και το 0-0 να παραμένει ως το τελευταίο σφύριγμα του Παπαγιαννίδη, και να αφήνει ανικανοποίητες και τις δύο ομάδες.

*Διαιτησία: Παπαγιαννίδης, Μαυρουδής, Λάζος.

Ασπίς Σαλάκου: Δατσέρης, Χατζηκυριάκος, Βασιλείου, Γιουτζεσόι, Χατζησεβαστός, Ιρίνια (46’ Καρακώστας), Λαθούρης, Καρασάββας (78’ Παπαχριστοδούλου), Καργάκος (57’ Καβουκλής), Μάχλης, Αγγουράς

Απόλλων Καλυθιών: Χρυσανθής, Παπανθύμου, Στάθης, Χωρίτης, Μοσχηδιού, Χατζηνικόλας, Δανάς, Μιχαλάς (46΄Σπαχιού), Σαββούλης, Ταντίκης (60’ Κυριακίδης), Τσαγγάρης